Νοέ

4η Ομαδική Έκθεση Φωτογραφίας από την φωτογραφική ομάδα Βόλου

Posted By :
Comments : 0

Την Τετάρτη 9/11/2022 η ομάδα μαθητών του προγράμματος κοινωνικής ένταξης με τη συνοδεία των Ματίνα Κατραμάδα, Σταυρούλα Ευαγγέλου και Στέλλα Κουτσιμπέλα, επισκέφθηκε την 4η Ομαδική Έκθεση Φωτογραφίας που διοργανώνεται από την φωτογραφική ομάδα Βόλου στο Κέντρο Τέχνης “Τζιόρτζιο ντε Κίρικο”/”Giorgio de Chirico” Art Center .Η έκθεση περιλαμβάνει δύο θεματικές ενότητες, ’’ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙ’’ & ’’ΤΟ ΠΟΡΤΡΕΤΟ”. Οι μαθητές, είχαν τη χαρά, να συναντήσουν να συνομιλήσουν και να ξεναγηθούν από δύο μέλη της φωτογραφικής ομάδας Βόλου τις κ. Ritsa Karasmanoglou και Niki Svoliantopoulou τις οποίες ευχαριστούμε θερμά! Στόχος της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να αντιληφθούν ότι η τέχνη της φωτογραφίας είναι προσωπική δημιουργία, είναι έκφραση, έχει τη δική της γλώσσα, τα δικά της εκφραστικά εργαλεία, τα δικά της τεχνικά μέσα, καθώς και τις δικές της δυνατότητες και περιορισμούς. Επίσης, στα πλαίσια της εκπαίδευσης τους για ασφαλή μετακίνηση μέσα στην πόλη, περπάτησαν στο κέντρο της πόλης ,βάζοντας σε εφαρμογή τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας για ακόμη μία φορά.