Νοέ

Ξενάγηση στην έκθεση ζωγραφικής με τίτλο, “Με το βλέμμα στη γυναίκα”.

Posted By :
Comments : 0

Η δεύτερη ομάδα μαθητών του προγράμματος κοινωνικής ένταξης, την Τετάρτη 16 Νοεμβρίου επισκέφτηκε το Κέντρο Τέχνης “Τζιόρτζιο ντε Κίρικο”/”Giorgio de Chirico” Art Center. Οι μαθητές επισκέφτηκαν τον δεύτερο όροφο του κτιρίου και ξεναγήθηκαν στην έκθεση ζωγραφικής με τίτλο, “Με το βλέμμα στη γυναίκα”. Στόχος της επίσκεψης, ήταν οι μαθητές, να αντιληφθούν τον τρόπο που εμφανίζεται η γυναίκα στην τέχνη ανά τους αιώνες, αλλά και τις κυρίαρχες απεικονίσεις της. Η απεικόνιση της γυναικείας μορφής στους πίνακες, συχνά φιλοτεχνούνταν για πλούσιες οικογένειες που ήθελαν να επιδείξουν τον πλούτο και τη δύναμή τους. Αντίστοιχα, σε κάποιους άλλους πίνακες, ακολούθησαν οι απεικονίσεις γυναικών που αφορούσαν το γυναικείο κάλλος, μέσα από το γυναικείο σώμα. Τέλος, κάποιοι άλλοι, υπέδειξαν την αντίθεση στη μοντέρνα τέχνη, όπου κυριάρχησαν πιο δυναμικές και ειλικρινείς απεικονίσεις της γυναικείας φιγούρας. Αφορμή η έκθεση για πολλές όμορφες κουβέντες που θα ακολουθήσουν με τους μαθητές μας!

Στα πλαίσια της εκπαίδευσης τους για ασφαλή μετακίνηση μέσα στην πόλη, περπάτησαν στο κέντρο της πόλης, βάζοντας σε εφαρμογή τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας γιατί η βιωματική επανάληψη μας βοηθάει να κατανοούμε, να γενικεύουμε να το κάνουμε τρόπο ζωής!