Ιαν

Ελιά ευλογημένος καρπός, πολύτιμος και βασικός για τη διατροφή μας στην Ελλάδα.

Posted By :
Comments : 0

🫒🫒🫒 Αγαπημένο δέντρο το ελαιόδεντρο, πλούσια η παραγωγή στη χώρα μας και στην περιοχή και το εργαστήριο της γεωπονίας μας όλη τη φροντίδα έχει αναλάβει για τα λιγοστά αλλά φροντισμένα δέντρα του σχολείου μας.

Ήρθε η ώρα να γνωρίσουμε και τη διαδικασία παραγωγής του πολύτιμου λαδιού!!! Ομάδα μαθητών μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών του εργαστηρίου γεωπονίας επισκέφτηκαν την Παρασκευή 13/01/2023 το ελαιοτριβείο του κ. Georgios Evangelinos στη Γατζέα. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους συγκέντρωσης και ζύγισης του ελαιόκαρπου, διαχωρισμού του καρπού από φύλλα και ξύλα και στον κύριο χώρο της παραγωγής του λαδιού. Μία εξαιρετική φιλοξενία που έκλεισε με απολαυστικό τρόπο… γιατί έτσι δοκιμάζεται το λάδι… φρέσκο λάδι σε φρυγανισμένο ψωμάκι!!! Σας ευχαριστούμε πολύ για την υπέροχη εμπειρία και φιλοξενία κ. Γιώργο!!! 🥰🥰 Ενθουσιάσμενοι επέστρεψαν οι μαθητές μας!!!