Οκτ
2020

Επίσκεψη στο εμπορικό κέντρο ?OLD CITY? στο πλαίσιο του προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης

Posted By :
Comments : 0

Από το εμπορικό κέντρο ?OLD CITY? ξεκίνησαν φέτος τις επισκέψεις τους την Τετάρτη 14 Οκτωβρίου 2020 οι μαθητές του προγράμματος «Κοινωνικής Ένταξης». Η πρώτη ομάδα μαθητών επισκέφτηκε το εμπορικό κέντρο, αναζήτησε τα καταστήματα που υπάρχουν σε αυτό και περιηγήθηκε στους χώρους του τηρώντας πάντα τα υγειονομικά πρωτόκολλα COVID-19. Η ομάδα επισκέφτηκε το σούπερ μάρκετ ?LIDL?, στο οποίο οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και έχοντας μαζί τους λίστες για ψώνια, εντόπισαν τα προϊόντα που περιλαμβάνονταν σ? αυτές, σύγκριναν τιμές, ξεχώρισαν τα βιολογικά προϊόντα, ήλεγξαν ημερομηνίες λήξης των προϊόντων, ζύγισαν τα είδη μαναβικής αλλά και ζήτησαν βοήθεια από τους αρμόδιους υπαλλήλους όταν αυτό ήταν απαραίτητο. Επίσης, αντάλλαξαν απόψεις μεταξύ τους για την επιλογή του προϊόντος, συνεργάστηκαν άψογα σαν ομάδα, υιοθέτησαν με μεγάλη επιτυχία τους κοινωνικούς κανόνες αλλά και κινήθηκαν σε όλους τους χώρους με ασφάλεια. Και φυσικά μία επίσκεψη πάντα κλείνει με ένα κέρασμα! Ευχαριστούμε για τον χυμό και το γλυκάκι τους υπεύθυνους του καταστήματος LIDL.

Μαθαίνουμε να κινούμαστε με ασφάλεια στην πόλη τηρώντας τις αποστάσεις και όλους τους κανόνες και αυτός είναι ένας ακόμη σπουδαίος στόχος του προγράμματος για φέτος!!!