Απρ

Ιερά Μονή Παμμεγίστων Ταξιαρχών ? Αη Γιώργη Νηλείας

Posted By :
Comments : 0

Ανάμεσα σε δύο γραφικά χωριά του πανέμορφου Πηλίου, τον Άγιο Βλάσιο και τον Άγιο Γεώργιο Νηλείας, υψώνεται η Ιερά Γυναικεία Κοινοβιακή Μονή Παμμεγίστων Ταξιαρχών

Για ακόμη μία χρονιά η Ηγουμένη Νικοδίμη με τις Αδελφές της Μονής άνοιξαν το φιλόξενο Μοναστήρι για να μας υποδεχτούνε εν όψει των εορτών του Πάσχα. Πραγματοποιήθηκε Παράκληση για το σχολείο μας, περιήγηση στην Ιερά Μονή  και βέβαια η απαραίτητη φιλοξενία με τα υπέροχα εδέσματα που η Μοναχές έφτιαξαν για όλους εμάς. Πριν φύγουμε απολαύσαμε φυσικά την πανοραμική θέα και αγναντέψαμε τον Παγασητικό πάνω από ένα θεαματικό φυσικό εξώστη.

Η επίσκεψη στο Μοναστήρι είναι για το σχολείο μας κάθε φορά μία μοναδική εμπειρία.

Και βέβαια στην επιστροφή καθίσαμε για λίγο στην παραλία του Αναύρου να απολαύσουμε ένα αναψυκτικό δίπλα στη θάλασσα.