Μαρ

Επίσκεψη από την Πυροσβεστική

Posted By :
Comments : 0

Την Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017 είχαμε την ευκαιρία να ενημερωθούμε στο χώρο του σχολείου μας από την Πυροσβεστική Υπηρεσία για θέματα που άπτονται των αρμοδιοτήτων της. Μέσα από βίντεο, βιωματικές δράσεις και συζήτηση οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για τους κινδύνους της φωτιάς για την πρόληψη πυρκαγιών και την κατάσβεση. Έλαβαν χρήσιμες πληροφορίες για προστασία και αντιμετώπιση του κινδύνου σε περίπτωση πυρκαγιάς αλλά και σε περίπτωση εγκλωβισμού. Συνομίλησαν σε πραγματικές συνθήκες με το κέντρο της Πυροσβεστικής και έμαθαν να δίνουν σαφείς πληροφορίες σε περίπτωση κινδύνου.

Χαρήκαμε ιδιαίτερα τις βιωματικές δράσεις με σβήσιμο φωτιάς που σκόπιμα βάλαμε στον προαύλιο χώρο του σχολείου. Είδαμε αναλυτικά τα όσα περιλαμβάνει ένα πυροσβεστικό όχημα και φυσικά γίναμε για λίγο μικροί πυροσβέστες!!!

Ήταν μία ακόμη εμπειρία σημαντική. Ευχαριστούμε την Πυροσβεστική Υπηρεσία για την άμεση ανταπόκρισή της στο κάλεσμά μας για ακόμη μία φορά και ιδιαίτερα τον Αρχιπυροσβέστη Απόστολο Καλόγηρο για τον παραστατικό τρόπο που έδωσε όλες τις σημαντικές πληροφορίες στους μαθητές μας!