Οκτ

Εργαστήριο Ψηφιδογραφίας – Αγγειοπλαστικής

Posted By :
Comments : 0

Σκοπός του εργαστηρίου είναι:
? H ενίσχυση της αισθητηριακής ανάπτυξης, των κινητικών δεξιοτήτων, της αυτοπεποίθησης, της συναισθηματικής έκφρασης, της πειθαρχίας και του αισθήματος υπερηφάνειας και ικανοποίησης για τους μαθητές.
? Στο εργαστήριο Ψηφιδογραφίας – Αγγειοπλαστικής οι μαθητές εργάζονται με τον πηλό, δημιουργώντας χειροποίητα κεραμικά έργα.
? Οι διάφορες κατασκευαστικές μέθοδοι πηλοπλαστικής χρησιμοποιούν διαφορετικά ήδη πηλού και εργαλεία πλασίματος, με τα οποία με τα οποία κατασκευάζονται διαφορετικά αντικείμενα (αφηρημένο γλυπτό, ρεαλιστική φιγούρα, χρηστικά αντικείμενα)
? Οι μαθητές μαθαίνουν πώς να επιλέγουν τον σωστό πηλό, ανάλογα με το επιθυμητό προς κατασκευή αντικείμενο, να χρησιμοποιούν τον επιτραπέζιο τροχό ή καλούπια, να μετατρέπουν τον πηλό σε μοναδικά αντικείμενα να τον διακοσμούν, να τον ψήνουν στο καμίνι, να τον βάφουν και να περνούν υάλωμα

Μέσα από βιωματική μάθηση στον χώρο του εργαστηρίου αλλά και σε επαγγελματικούς χώρους στα πλαίσια της πρακτικής μας άσκησης… ξεδιπλώνονται ταλέντα… μαθαίνουμε… δημιουργούμε αλλά πάνω από όλα το ευχαριστιόμαστε!!!