Απρ

Επίσκεψη στον Ραδιοφωνικό Σταθμό Βόλου ΕΡΤ ΒΟΛΟΥ!

Posted By :
Comments : 0

Ο Ραδιοφωνικός Σταθμός Βόλου, ΕΡΤ ΒΟΛΟΥ, είναι ο τοπικός ραδιοφωνικός σταθμός της ΕΡΑ στον νομό Μαγνησίας η ίδρυση του οποίου οφείλεται στο Γιώργιο Κοντογεωργίου. Συνεργάζεται, μαζί με την ΕΡΤ Λάρισας, της Καρδίτσας και των Τρικάλων, δημιουργώντας το Δίκτυο ΕΡΤ Θεσσαλίας. Η ομάδα της κοινωνικής ένταξης την Τετάρτη 3/04/2024 ξεναγήθηκε στον χώρο, από τη διευθύντρια του σταθμού, κα. Βίκυ Καποτά, την οποία ευχαριστούμε πολύ, όπως και τους συνεργάτες της για τη θερμή φιλοξενία. Η ΕΡΤ Βόλου, στεγάζεται μέχρι και σήμερα στο ίδιο ιστορικό κτίριο. Οι μαθητές καθοδηγούμενοι από την κα. Καποτά συζητήσανε με τους τεχνικούς, οι οποίοι μας εξήγησαν την σημαντικότητα που έχουν τα πολλά «κουμπάκια», στην κονσόλα τους και τον συγχρονισμό που πρέπει να διαθέτουν με το στούντιο και τον δημοσιογράφο, ραδιοφωνικό παραγωγό, εκφωνητή, παρουσιαστή…στο να διεκπεραιωθεί το πρόγραμμα που μεταδίδεται. Αυτό μπορεί να είναι ειδησεογραφικό, μουσικό, ψυχαγωγικό. Καμαρώσαμε το επιβλητικό μεγάλο πιάνο με ουρά που βρίσκεται μέσα στο στούντιο και με το οποίο χαρίσανε σημαντικοί καλλιτέχνες τις μελωδίες τους στο κοινό, τις βιβλιοθήκες και τις φωτογραφίες προσώπων και αντικειμένων. Επίσης μας περιέγραψε τα παλαιότερα μοντέλα που χρησιμοποιούσαν ως μηχανήματα μετάδοσης αλλά και τον τρόπο λειτουργίας τους, τα οποία είναι φυλαγμένα πίσω από τζαμαρίες και ενημερωθήκαμε και για το μικρότερο στούντιο. Στόχοι της επίσκεψης ήταν οι μαθητές να κατανοήσουν ότι το ραδιόφωνο παραμένει σημαντικός φορέας τόσο των πληροφοριών όσο και της είδησης και της ψυχαγωγίας. Επίσης παρόλο που τα τελευταία χρόνια έχει γίνει λιγότερο δημοφιλές από την τηλεόραση ή το διαδίκτυο, θα μπορούσαμε να πούμε ότι το ραδιόφωνο ήταν το πρώτο ηλεκτρονικό μέσο που έπαιξε σημαντικό ρόλο στη ζωή των ανθρώπων. Μπορούμε να έρθουμε σε επαφή με όλο τον κόσμο, μέσω μίας ψυχαγωγικής ή ειδησεογραφικής εκπομπής… σχεδόν στιγμιαία.

Στη συνέχεια η ομάδα της κοινωνικής ένταξης επισκέφτηκε και το Κέντρο Πολιτισμού και Τεχνών “Θεατρίνη” και θαυμάσαμε τα εξαιρετικά έργα των μαθητών των Ειδικών Σχολείων του Βόλου, στα πλαίσια της έκθεσης που διοργάνωσε το Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Θεσσαλίας, με αφορμή την Ημέρα Ενημέρωσης για τον Αυτισμό.

Μία ακόμη γεμάτη ημέρα με πλούσιες εμπειρίες για τους μαθητές της Ομάδας Κοινωνικής Ένταξης με τη σημαντική καθοδήγηση των Αντώνη Εληά, Μαρούλας Τασολάμπρου και Ματίνας Κατραμάδα.