Ιαν

“Διδάσκοντας Εθελοντισμό”…”Παρέα για την Αλλαγή”

Posted By :
Comments : 0

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης “Διδάσκοντας Εθελοντισμό” και της ομάδας που υλοποιείται στο σχολείο μας “Παρέα για την Αλλαγή: Συμμετοχή σε Εθελοντικά Προγράμματα” ομάδα μαθητών με την καθοδήγηση και εποπτεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών Μαρία Σχοινά, Ματθίλδη Αβδελά, Σταυρούλα Γιαννουσά και Βάσω Ζαρκάδα τη Δευτέρα 29/01/2024 επισκεφτήκαμε το Αλτσχαιμερ Βόλου.

Έχοντας την τιμή να γνωρίσουμε τους ηλικιωμένους φίλους μας, συμμετείχαμε σε μια υπέροχη δράση κατασκευάζοντας ένα εντυπωσιακό κολλάζ.

Η εμπειρία δεν θα ήταν τόσο ξεχωριστή χωρίς τη μαγεία που φέρνει η μουσική! Παιδιά και ηλικιωμένοι τραγούδησαν παρέα, δίνοντας ακόμα περισσότερη ζωντάνια και χαρά στην ημέρα μας. Η τέχνη και η μουσική μας ενώνει όλους, ανεξαρτήτως ηλικίας. Ζήσαμε τη μαγεία αυτής της ένωσης, μοιραστήκαμε χαρά και δημιουργία με τους ηλικιωμένους, φέρνοντας χαμόγελα και αγάπη όχι μόνο στις καρδιές τους αλλά και στις δικές μας.

Ευχαριστούμε θερμά το Αλτσχαιμερ Βόλου και τη Magda Sousouri για τη θερμή υποδοχή και την υπέροχη συνεργασία! Επιστρέψαμε γεμάτοι θετικά συναισθήματα στο σχολείο! ❤

! ❤