Απρ

3o Φεστιβάλ Βιβλίου

Posted By :
Comments : 0

Το 3ο φεστιβάλ παιδικού και εφηβικού βιβλίου άνοιξε τις πύλες του την Πέμπτη 27/04/2018 στο χώρο του πολιτιστικού κέντρου της Νέας Ιωνίας στο Βόλο. Και εμείς βέβαια ήμασταν εκεί!!! Ομάδα μαθητών μας παρακολούθησαν δύο εργαστήρια.
Το πρώτο βασισμένο στο βιβλίο “Στο νησί με τα κρυμμένα μυστικά” της κ. Σταυρούλας Κάτσου – Καντάνη που αφορά στην ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος. Οι μαθητές μας μίλησαν δίνοντας τις προσωπικές τους εμπειρίες και τόνισαν το μήνυμα όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές.
Το δεύτερο εργαστήριο βασισμένο στο βιβλίο “ο Πέτρος και η μάγισσα Καρκαγια” της κ. Τριανταφυλλιάς Κωνσταντινίδη πραγματεύεται το πολύ επίκαιρο και σημαντικό θέμα του σχολικού εκφοβισμού. Οι εντυπώσεις θετικές και οι μαθητές μας ενθουσιασμένοι!!! Καλή συνέχεια στη σημαντική αυτή εκδήλωση που μας φέρνει όλους ακόμα πιο κοντά στο βιβλίο!