Φεβ

«Δες την τροφή με άλλο μάτι»

Posted By :
Comments : 0

Την Τετάρτη 14/2/2024 η μεικτή ομάδα του προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης, επισκέφτηκε το ΛΥΚΕΙΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ ΒΟΛΟΥ για να παρακολουθήσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα: «Δες την τροφή με άλλο μάτι». Ένα διαδραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την προώθηση της υγιεινής διατροφής. Εκτός από την παρουσίαση το πρόγραμμα περιελάβανε και διαδραστικό παιχνίδι με θέμα την υγιεινή διατροφή. Οι μαθητές προσέγγισαν την τροφή μέσα από εικαστική αναζήτηση, όπου ήρθαν σε επαφή με μεγάλους ζωγράφους και γενικά την τέχνη της ζωγραφικής που είχαν ως θέμα στους πίνακες τους γενικότερα την τροφή. Αναγνώρισαν είδη διατροφής, έμαθαν τη σπουδαιότητά τους στην τροφική πυραμίδα και τα οφέλη τους για τον ανθρώπινο οργανισμό. Η EatArt μεταφράστηκε με τη βοήθεια της μουσικού παιδαγωγού και δόθηκε η δυνατότητα, οι μαθητές να κατανοήσουν το νόημα της μέσα από φωτογραφίες για το πώς συνδυάζεται η απόλαυση με τις όψεις της κουλτούρας, της κάθε χώρας, με βάση τη γαστρονομία. Στο τέλος, εκφράστηκαν καλλιτεχνικά, δημιουργώντας ένα κολλάζ από δικές τους δημιουργίες. Έκαναν επίσης και τα δικά τους πορτρέτα χρησιμοποιώντας φρούτα και λαχανικά με τη βοήθεια της κυρίας Αποστολίας Αγραμπελιά. Τραγουδήσανε και χορέψανε στους ρυθμούς του χορού των μπιζελιών και των άλλων λαχανικών!!Στόχος της επίσκεψης ήταν οι μαθητές αντιληφθούν την έννοια της Διατροφής και τη σημασία της, μέσα από διερευνητικές ερωτήσεις, παρατήρηση σχετικών εικόνων, περιγραφή, ελεύθερη έκφραση. Επίσης να καλλιεργήσουν τις αισθήσεις τους όσφρηση, γεύση και αφή ερχόμενοι σε άμεση επαφή με τις πρώτες ύλες. Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία και γεμάτοι εικόνες και γνώσεις επιστρέψαμε στο σχολείο μας!!!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του Προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης Αντώνης Εληάς, Μαρούλα Τασολάμπρου και Ματίνα Κατραμάδα.