Νοέ

Η γιορτή του Πολυτεχνείου!

Posted By :
Comments : 0

Η γιορτή τιμής στην εξέγερση του Πολυτεχνείου ανέδειξε τη μνήμη των γεγονότων με έναν κατανοητό αλλά και εντυπωσιακό τρόπο. Ξεκινώντας με ένα ενημερωτικό βίντεο από τη δημόσια τηλεόραση, αναδεικνύεται το χρονικό της εξέγερσης. Στη συνέχεια, μαθητές εμπνέονται από τη δασκάλα τους με ένα δρώμενο που εξηγεί τη φύση της δικτατορίας.

Οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά με “αληθινές ιστορίες” και απεικονίσεις του χρονικού της μεγάλης πορείας. Το τραγούδι “Μυρτιά” συνοδεύεται από κινήσεις μιμητικές, ενώ η χορωδία ερμηνεύει τραγούδια. Το ακορντεόν προσθέτει μια μελωδική πινελιά και τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο κατά τη διάρκεια.

Η κορύφωση φτάνει με τον εθνικό ύμνο, και το βίντεο που είχε δημιουργηθεί τις προηγούμενες ημέρες με συμμετοχή των μαθητών και αποτύπωσε με τον καλύτερο τρόπο το χρονικό της εξέγερσης. Ένα μεγάλο μπράβο στην εξαιρετική ομάδα της γιορτής Αβδελά Τ., Γιαννουσά Σ., Κανελλή Μ., Μάκου Ι., Σκρίμπα Ε., Σχοινά Μ. Τσιμητρά Ε., Τσιλοχρήστου Χ., Κόγιου Σ., Ταμβάκη Μ. και Τριανταφυλλοπούλου Μ. που δίδαξαν και ανέδειξαν με τρόπο απλό και παραστατικό αξίες σημαντικές.