Σεπ

Posted By :
Comments : 0

Η δική μας ?αγκαλιά?? το δικό μας μοναδικό Graffiti

Οι φορείς Jugend-& Kulturprojekt e.V. (www.jkpev.de) και UrbanAct (www.urbanact.gr), διοργάνωσαν  τη δράση «UrbanArtVentures Vol. 2?, το χρονικό διάστημα 12-21 Σεπτεμβρίου 2017, η οποία ήταν αφιερωμένη στην αστική τέχνη και υλοποιήθηκε  στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Εrasmus+.

30 καλλιτέχνες από το χώρο του graffiti και του street art και youth workers, από τη Γερμανία, τη Δανία, την Ελλάδα, την Ισπανία, την Ιταλία, την Ολλανδία και τη Σερβία με αντικείμενο μελέτης και εφαρμογής το graffiti/street art, τις τοιχογραφίες και την αστική τέχνη δημιούργησαν  μια σειρά τοιχογραφιών στο ΕΕΕΕΚ Βόλου / Ίδρυμα Αγωγής Ανηλίκων / 3ο και 9ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας Βόλου/ Περιοχή «Τζιγάντε» / Δημοτικό Στάδιο Βόλου.

Στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ Βόλου είχαμε μαζί μας τους καλλιτέχνες SOKAR UNO (Berlin Massive e.V.), SIVE (UrbanAct) και Jamer (UrbanAct) που φιλοτέχνησαν μία υπέροχη «αγκαλιά»…  ενώ η ιστορικός τέχνης και youth worker Silvia Scardapane (Arteteca) συντόνισε ένα εργαστήριο με τους μαθητές του σχολείου…
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Kiriakos Iosifidis… που πρότεινε το σχολείο μας να είναι μέσα στους χώρους της δράσης. Ευχαριστούμε την όμορφη παρέα των καλλιτεχνών Stamatis Laskos Kostis Damoylakis & Kevin Durant για την έμπνευση και τη δημιουργία!!!