Μαρ

Το Γυμνάσιο Ιωλκού στο σχολείο μας!

Posted By :
Comments : 0

Την Παρασκευή 1 Μαρτίου το σχολείο μας εκτός από την άνοιξη υποδέχτηκε και το Γυμνάσιο Ιωλκού στα πλαίσια κοινωνικών δράσεων με σκοπό την ενημέρωση των μαθητών για την αναπηρία και την προώθηση της αμοιβαίας συνεργασίας. Οι μαθητές του Γυμνασίου ξεναγηθηκαν στα εργαστήρια Γεωπονίας – Μαγειρικής και Κεραμικής και στην συνέχεια μέσα από βιωματικές δράσεις, καλλιτεχνικές δραστηριότητες και παιχνίδια συνεργασίας επιχειρήθηκε η ευαισθητοποίηση σε θέματα αποδοχής και συμπερίληψης. Τα παιχνίδια απαιτούσαν την συνεργασία όλων των μελών της ομάδα δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους μαθητές να εργαστούν με σεβασμό προς τα άλλα μέλη της ομάδας, να κάνουν συμβιβασμούς, να λαμβάνουν από κοινού αποφάσεις για τη λύση ενός προβλήματος, να εργάζονται συλλογικά, σεβόμενοι τη συνεισφορά των μελών της ομάδας τους. Ολοκληρώσαμε τις δράσεις μας με περηφάνια και ενθουσιασμό, καθώς και με την υπόσχεση να συναντήσουμε ξανά τους νέους μας φίλους! Τους ευχαριστούμε πολυ για την συνεργασία αλλά και για το όμορφο δώρο που προσέφεραν στο σχολείο μας!

Υπεύθυνοι για τη δράση Στέλλα Κουτσιμπέλα, Σταυρούλα Ευαγγέλου, Αρετή Μπαλταδάκη, Ανδριανή Μητροπούλου και για το εικαστικό δρώμενο Σταμάτης Λάσκος.