Ιαν

Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος

Posted By :
Comments : 0

οι μαθητές μας τη Δευτέρα 29/01/2024 μέσα από μία εκδήλωση μνήμης με την επιμέλεια των εκπαιδευτικών Ματθίλδη Αβδελά, Σταυρούλα Γιαννουσά και Μαρία Σχοινά προσέγγισαν την δύσκολη για αυτούς έννοια του Ολοκαυτώματος. Μέσα από μία απόλυτα κατανοητή με πλήθος εικόνων παρουσίαση γνώρισαν τα γεγονότα του β΄ Παγκοσμίου πολέμου σε σχέση με το Ολοκαύτωμα και στάθηκε η αφορμή για τη συζήτηση που ακολούθησε με την ψυχολόγο του σχολείου μας Σταυρούλα Ευαγγέλου ώστε να αναδειχθούν οι αξίες και διαχρονικότητα των γεγονότων.

Σημαντική δράση της ημέρας η βιωματική προσέγγιση μέσα από την κατασκευή μιας κούκλας που θα αποτελέσει στοιχείο του θεατρικού δρώμενου του 1ου Πειραμματικού Γυμνασίου Ν. Ιωνίας στην επίσημη εκδήλωση της ΔΔΕ Μαγνησίας για την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος.