Οκτ

ΣΥΝ.Π.Ε. Ηλιοτρόπια ? Διεθνής ημέρα λευκού μπαστουνιού

Posted By :
Comments : 0

Το σχολείο μας είναι πάντα ανοιχτό για όλους? Πόσο μάλλον για  αγαπημένους φίλους? Με ιδιαίτερη χαρά υποδεχτήκαμε την Τρίτη 17/10/2017 ωφελούμενους του Συνεταιρισμού ΗΛΙΟΤΡΟΠΙΑ. Τους ξεναγήσαμε στα εργαστήριά μας? δημιουργήσαμε μαζί στο εργαστήριο κεραμικής? και φυσικά τους κεράσαμε υπέροχο τσάι και μοσχομυριστό πεντανόστιμο χαλβά στο εργαστήριο Μαγειρικής Ζαχαροπλαστικής Τουριστικών Επαγγελμάτων. Γνωριστήκαμε? μιλήσαμε και υποσχεθήκαμε πως σύντομα θα τα ξαναπούμε στον υπέροχο δικό τους χώρο!!!

Αδράξαμε την ευκαιρία? και με αφορμή την Διεθνή Ημέρα Λευκού Μπαστουνιού που αφορά  τη διάδοση της χρήσης του λευκού μπαστουνιού όλοι μαζί ενημερωθήκαμε από τον εκπαιδευτικό του σχολείου μας Δημήτρη Τσακιρίδη για την ιστορία του λευκού μπαστουνιού και τον σωστό τρόπο βοήθειας προς τα άτομα με ολική απώλεια όρασης. Συμμετείχαμε σε βιωματικές δράσεις, ρωτήσαμε, ακούσαμε και μάθαμε τι πρέπει να κάνουμε αλλά και τι να μην κάνουμε όταν συναντούμε ένα άτομο με μερική ή ολική απώλεια όρασης.