Οκτ

Θεραπευτική ιππασία στον Ιππικός Όμιλος ΙπΟΤΙΣ !

Posted By :
Comments : 0

Ξεκινήσαμε… με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό γιατί το αγαπούμε και το λαχταρούμε πολύ!!!

Θεραπευτική ιππασία μία φορά την εβδομάδα στον Ιππικός Όμιλος ΙπΟΤΙΣ με την αγαπημένη Sara Hutton-Anetopoulou και τους εξαιρετικούς εθελοντές της!!!

Η θεραπευτική ιππασία με το άλογο ως θεραπευτικό μέσο για άτομα με αναπηρία στοχεύει στη βελτίωση της στάσης και της ισορροπίας, βελτίωση του νευρομυικού ελέγχου και του μυϊκού τόνου, βελτίωση της βάδισης, του συντονισμού, του προσανατολισμού (χωρικός, χρονικός), βελτίωση της αισθητικοκινητικής λειτουργία, βελτίωση αδρής και λεπτής κινητικότητας, ψυχοκινητική ανάπτυξη, κατάκτηση νέων γνωστικών δεξιοτήτων, καλλιέργεια επικοινωνιακών δεξιοτήτων και κοινωνικοποίηση, βελτίωση λόγου, κτλ.

Και φυσικά δεν κάνουμε μόνο θεραπευτική ιππασία… ευκαιρία για ενασχόληση με κάθε τι που αφορά το άλογο και όχι μόνο!!! Δύο ομάδες 6 μαθητών κάθε εβδομάδα με κάθε μέτρο προστασίας και ασφάλειας!!!

Υπεύθυνοι του προγράμματος οι εκπαιδευτικοί Φ. Αγωγής Mεργιαλή Αφροδίτη, Θανάση Τζουβάρα και με συμμετοχή της φυσιοθεραπευτριάς μας Μαλαματής Τσιόλα και πουθενά δεν πάμε χωρίς τους πολύτιμους συναδέλφους του ειδικού βοηθητικού προσωπικού Βάσω Ζαρκάδα αυτή τη φορά μαζί με τους μαθητές μας 🐴🦄🐕