Δεκ
2023

“Ενεργοί μαθητές σήμερα, ενεργοί πολίτες αύριο-κοινωνική αλληλεγγύη”…στο Νοσοκομείο του Βόλου!

Posted By :
Comments : 0

Ένα σχέδιο δράσης που στοχεύει στην ανάπτυξη του αισθήματος των μαθητών ότι ανήκουν σε μια κοινότητα που στηρίζει και σέβεται τους άλλους. Μέσα από στοχευμένες δράσεις καλλιεργείται στους μαθητές η συναισθηματική νοημοσύνη, η ενσυναίσθηση ο σεβασμός στον συνάνθρωπο και προάγεται η κοινωνική συνεργασία και αλληλεγγύη. Στα πλαίσια αυτά ομάδα μαθητών με μέλη της ομάδας των εκπαιδευτικών που εργάζεται πάνω στο σχέδιο δράσης Χρυσούλα ΤσιλοχρήστουBaso XaraMairy Gaitanidi Κατραμάδα Ματίνα και Μιρμιτίδου Χριστίνα και τη συνοδεία της κοινωνικής λειτουργού Stella Koutsibela επισκέφτηκαν σήμερα Παρασκευή το Νοσοκομειο Αχιλλοπουλειο Βολου και μοίρασαν χειροποίητες κάρτες φτιαγμένες και γραμμένες με αγάπη και νοιάξιμο από το σύνολο των μαθητών του σχολείου, αντάλλαξαν ευχές και μοίρασαν απλόχερα χαμόγελα μαζί με τα κάλαντα των Χριστουγέννων… στην κοινωνική υπηρεσία του νοσοκομείου, στην παιδιατρική κλινική, στο τμήμα αιμοδοσίας και στη Διεύθυνση Νοσηλευτικής Υπηρεσίας.

Ένα εξαιρετικό μάθημα αλληλεγγύης και σεβασμού που γέμισε τους μαθητές μας ανάμεικτα συναισθήματα. Μετά από όσα απλόχερα έλαβαν όλες αυτές τις ημέρες, η σπουδαιότητα της προσφοράς σε όσους δοκιμάζεται η υγεία τους, και το ευχαριστώ σε γιατρούς και νοσηλευτές που δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους κάτω από δύσκολες αρκετές φορές συνθήκες, ήταν ένα σπουδαίο μάθημα αγάπης.