Μαρ

Eνδοσχολική επιμόρφωση από το ΚΕΘΕΑ Πιλότος!

Posted By :
Comments : 0

Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ενδοσχολική επιμορφωτική ενημέρωση βιώσαμε σήμερα 12/03/2024 στο σχολείο μας. Είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας από το Kethea Pilotos τον Κοινωνιολόγο – θεραπευτή κ. Δημήτρη Αλεξίου και την Ψυχολόγο – θεραπεύτρια κ. Μαρία Μαρούδα

Ενημερωθήκαμε… ανταλλάξαμε απόψεις… προβληματιστήκαμε για κάθε είδους εξαρτήσεις. Οι μορφές εξαρτήσεων πληθαίνουν, τα ποσοστά αυξάνονται και όλοι μας οφείλουμε να είμαστε σε εγρήγορση να αντιληφθούμε έγκαιρα το πρόβλημα για την όσο το δυνατόν έγκαιρη και έγκυρη παρέμβαση. Η συστηματική δουλειά που κάνει το ΚΕΘΕΑ με εμπειρία πολλών ετών σημαντική βοήθεια για τους εφήβους, νέους και τις οικογένειές τους.

Η πράξη ανάπτυξης Δομής Έγκαιρης Παρέμβασης και φιλοξενίας εφήβων, νεαρών ενηλίκων και των οικογενειών τους εντάσσεται στο Πρόγραμμα Ανάπτυξη και Αξιοποίηση Ικανοτήτων Ανθρώπινου Δυναμικού – Ενεργός Κοινωνική Ενσωμάτωση του Επιχειρησιακού Προγράμματος της Περιφέρειας Θεσσαλίας στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ 2021-2027 με συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Γ. Καρτάλη 48, Βόλος τ.: 24210-23439, 2421077055 και Μπόρελ 14, Βόλος, 2421031080