Νοέ

Kοινωνική ένταξη…επίσκεψη στο Σούπερ Μάρκετ!

Posted By :
Comments : 0

Οι δύο ομάδες μαθητών του προγράμματος της κοινωνικής ένταξης, στο πλαίσιο της ανάπτυξης των κοινωνικών τους δεξιοτήτων, με έμφαση αυτών που σχετίζονται με τον κοινωνικό τομέα και την ομαλή ένταξη στην κοινότητα, επισκεφθήκανε το σούπερ μάρκετ την Τετάρτη 15/11 και 22/11. Το εξωτερικό πρόγραμμα κοινωνικοποίησης στοχεύει, στην ανάπτυξη δεξιοτήτων, που προάγουν την αυτονομία των μαθητών σε εξωτερικούς χώρους, κοινόχρηστους ή δημόσιους, των κατάλληλων συμπεριφορών σε συγκεκριμένους χώρους και της κοινωνικής τους συναλλαγής ανάλογα με την περίσταση. Έτσι, οι μαθητές συνομιλήσανε με τους υπαλλήλους και θέσανε ερωτήσεις για τα πράγματα που τους έκαναν εντύπωση, παρατηρήσανε τα είδη των προϊόντων και τις τιμές τους, και κάνανε βιωματικές ασκήσεις με βάση την παρατηρητικότητα, την μνήμη και τον προσανατολισμό τους στον χώρο.

Ευχαριστούμε για την όμορφη φιλοξενία!!!

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος Αντώνης Εληάς, Μαρούλα Τασολάμπρου, Ματίνα Κατραμάδα και Ελευθερία Σκρίμπα.