Φεβ

Πρόγραμμα Κοινωνικής Ένταξης – Εφημερίδα ΘΕΣΣΑΛΙΑ

Posted By :
Comments : 0

Τα Γραφεία της Εφημερίδας «Θεσσαλία» επισκέφθηκαν την Τετάρτη 12/2/2020 οι δύο ομάδες Κοινωνικής Ένταξης και ξεναγήθηκαν στο χώρο από εργαζόμενους σε αυτή. Οι μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με την έννοια, τη διαδικασία και τα είδη του ρεπορτάζ από τους αντίστοιχους συντάκτες, για τον τοπικό χαρακτήρα της εφημερίδας, καθώς επίσης για την έντυπη αλλά και ηλεκτρονική έκδοση. Επίσης γνώρισαν δημοσιογράφους και τεχνικούς, είδαν το στούντιο μετάδοσης των διαδικτυακών εκπομπών της εφημερίδας και έμαθαν για το πώς διαμορφώνεται το ημερήσιο φύλο και από πού μπορούν να το προμηθευτούν. Ακόμη έμαθαν πώς μπορούν να πάρουν αλλά και να δώσουν πρακτική πληροφόρηση τοπικού ενδιαφέροντος, όπως π.χ. εφημερεύοντα φαρμακεία, δρομολόγια, τηλέφωνα αμέσου ανάγκης, αλλά και μικρές αγγελίες, αναγγελίες κοινωνικού ενδιαφέροντος, διαφημίσεις κ.λπ. Ευχαριστούμε θερμά τους εργαζόμενους της εφημερίδας για τη θερμή υποδοχή τους!

Σαν βγήκαμε όμως στο δρόμο για τη «Θεσσαλία» ήταν μακρύς ο δρόμος?
Έτσι εντοπίσαμε πολλά σημεία, περίπτερα και κέντρα Τύπου, από όπου μπορούμε να προμηθευόμαστε εφημερίδες και περιοδικά.
Ενημερωτικό όμως υλικό για θέματα της περιοχής μας βρήκαμε και στο ΚΕΠ, το οποίο επισκεφθήκαμε. Πήραμε αριθμό προτεραιότητας και κοιτούσαμε τους αριθμούς στον φωτεινό πίνακα για να ξέρουμε πότε θα έρθει η σειρά μας και σε ποιο γραφείο θα απευθυνθούμε. Στο μεταξύ παρατηρήσαμε συμπολίτες μας να απευθύνονται στις θυρίδες για να εξυπηρετηθούν. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες… Τόσο σημαντικές!!!

Περπατήσαμε στο πεζοδρόμιο και περάσαμε πολλές φορές απέναντι από διαβάσεις πεζών, με ή χωρίς φανάρια, αλλά πάντοτε με προσοχή και ασφάλεια γιατί μετά από τόσες ασκήσεις έχουμε γίνει οι καλύτεροι!!! Συναντήσαμε κόσμο και συνομιλήσαμε… μάθαμε πως έχουμε και πολλούς φίλους που καλά πλέον μας γνωρίζουν… και πήραμε μια και μια γενναία προ?μυρωδιά Τσικνοπέμπτης περνώντας από ένα ψητοπωλείο… ωστόσο εν χορώ επαναλάβαμε την αγαπημένη ατάκα συμμαθητή μας «σουβλάκι κάθε μέρα δεν κάνει»…
Ανανεώνουμε το ραντεβού μας την επόμενη Τετάρτη με μία επίσης ενδιαφέρουσα δράση.