Ιαν
2024

Ομάδα κοινωνικής ένταξης…ασκήσεις αυτόνομης μετακίνησης στους δρόμους της πόλης!

Posted By :
Comments : 0

Την Τετάρτη 24/01/2024, μια μικτή ομάδα μαθητών του προγράμματος κοινωνικής ένταξης στα πλαίσια της κοινωνικοποίησης τους, της εσωτερίκευσης των κοινωνικών κανόνων, όπως και της ενίσχυσης της αυτονομίας τους, επισκέφτηκαν το κέντρο της πόλης προκειμένου να εφαρμόσουν ασκήσεις αυτόνομης μετακίνησης στους δρόμους της πόλης. Οι μαθητές εφάρμοσαν τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας στους δρόμους, τα φανάρια και τις διαβάσεις της πόλης. Πιο συγκεκριμένα, πραγματοποίησαν, υπό την επίβλεψη των συνοδών-εκπαιδευτικών Αντώνη Εληά, Μαρούλα Τασολάμπρου, Ελευθερία Σκρίμπα & Ματίνα Κατραμάδα, αυτόνομες διαδρομές και ασκήσεις όπου κλήθηκαν να διασχίσουν πολυσύχναστους δρόμους του Βόλου ή να φτάσουν σε στοχευμένα σημεία και καταστήματα. Στόχος των παραπάνω ήταν να εσωτερικεύσουν τα διάφορα στοιχεία του πολιτισμού της κοινωνίας μέσα στην οποία ζουν, να αναπτύξουν δεξιότητες μετακίνησης στον αστικό ιστό και να εξοικειωθούν με τους κανόνες κυκλοφορίας μέσα στην πόλη ως πεζοί.