Μάι

Οι δύο ομάδες μαθητών της κοινωνικής ένταξης, επισκέφθηκαν την Λίμνη Κάρλα….

Posted By :
Comments : 0

Η φύση προσφέρει γαλήνη, ψυχική ηρεμία, αποφορτίζει από την ένταση και αναπτύσσει τη φαντασία. Ένα παιδί που παρατηρεί τη φύση, αναπτύσσει την παρατηρητικότητά του, του δίνει έμπνευση, το κάνει να προβληματίζεται και να αναζητά τρόπους να λύσει αυτούς τους προβληματισμούς. Όλα αυτά τα κίνητρα, στάθηκαν η αφορμή έτσι ώστε οι δύο ομάδες μαθητών της κοινωνικής ένταξης, να επισκεφτούν την Τετάρτη 17/5/2023 την λίμνη Κάρλα, το εκκλησάκι του Αγίου Νικολάου από την Βυζαντινή ακόμη εποχή στα Κανάλια και το Μουσείο Λιμναίου Πολιτισμού. Οι περιήγηση στη λίμνη, οι εικόνες από τα πουλιά, η αναφορά στην ιστορία της, στην χρησιμότητα της και στην αναδημιουργία της, μας οδήγησαν στο τελευταίο σταθμό της εξόρμησης μας, στο Μουσείο. Η προσομοίωση της ζωής των κατοίκων μέσα στην λίμνη από τις καλύβες των ψαράδων μέσα σ’ αυτήν, τις βάρκες, τα είδη των πουλιών, των ψαριών, και η βιντεοπροβολή, έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές να κατανοήσουν τη σημαντικότητα της. Επίσης, η συμμετοχή των μαθητών στο εκπαιδευτικό παιχνίδι, οδήγησε στη γνώση της τοπικής πολιτιστικής κληρονομιάς με απώτερο σκοπό τη διατήρηση ,την ανανέωσή της και τη δημιουργία πολιτιστικής ταυτότητας της παρακάρλιας περιοχής. Ο ήχος του ´Ηταυρου και εικόνα του, θα είναι πλέον οικεία και γνώριμη σε κάθε αναφορά και αναδρομή στη μυθολογία για τους μαθητές μας.