Νοέ

Επίσκεψη στη Λαχαναγορά!

Posted By :
Comments : 0

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Ελένη Μπαλαφούτη, Γιώργου Τσάγκα & Κατερίνας Κατσάνου επισκέφτηκαν τη Δευτέρα 28 Νοεμβρίου στη Λαχαναγορά στο Διμήνι το κατάστημα της κ. Βάσω Μπούσδρου και Αντώνη Δουλά https://www.facebook.com/doulas.laxanagora

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο της Δράσης Επαγγελματικού Προσανατολισμού “Επαγγελματική Πυξίδα”.

Με την θερμή υποδοχή από τους εργαζόμενους και την επαγγελματική ξενάγηση από την κ. Βάσω, δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες να γνωρίσουν από κοντά διάφορα είδη λαχανικών και φρούτων που παράγονται στην Ελλάδα ή προέρχονται από άλλη χώρα. Παράλληλα, ενημερώθηκαν για τις διαδικασίες προμήθειας των προϊόντων καθώς και τον τρόπο και τον τόπους διανομής, μιας και πρόκειται για αγορά που ασχολείται μόνο με την χονδρική.

Δώσαμε μεγάλη σημασία στην ζύγιση και στην αποθήκευση των προϊόντων καθώς και τα δύο απαιτούν δεξιότητες αριθμητικών συλλογισμών. Ιδίως το θέμα της αποθήκης και απογραφής συζητήθηκε εκτενέστερα ώστε να γίνει κατανοητή η σημασία της καταγραφής προϊόντων ώστε να γίνει σωστή διανομή.

Είχαμε επίσης βιωματική γνωριμία με εργαλεία που χρησιμοποιούνται για τη μεταφορά των βαρέων προϊόντων καθώς και των σάκων και των καλαθιών. Το ηλεκτρικό παλετοφόρο κατενθουσίασε τους μαθητές, οι οποίοι με την εποπτεία του υπεύθυνου ανασήκωσαν εμπορεύματα ή τουλάχιστον είδαν πως χρησιμοποιείται.

Επίσης είχαμε την ευκαιρία να βρισκόμαστε εκεί την στιγμή που ένας πελάτης ήρθε να αγοράσει μήλα, οπότε είδαν τη διαδικασία αγοραπωλησίας μέχρι τη μεταφορά των μήλων και την τακτοποίησή τους στο αμάξι. Αρκετοί μαθητές είχαν την πρωτοβουλία να βοηθήσουν στην μεταφορά των μήλων, ώστε να βοηθήσουν τον έμπορο.

Τέλος, ζητήσαμε να μάθουμε περισσότερα για τις συνθήκες εργασίας και για τις δυσκολίες του επαγγέλματος, οπότε μας ενημέρωσαν για το ωράριο, τις δεξιότητες, τις καιρικές συνθήκες και τα βάρη που πρέπει να διαχειρίζονται.

Ευχαριστήσαμε πολύ τους εργαζόμενους στην λαχαναγορά για την θερμή υποδοχή τους και φυσικά για τα φρέσκα φρούτα που μας έδωσαν πλουσιοπάροχα για υπέροχες νοστιμιές στο εργαστήριο μαγειρικής!!! Γυρίσαμε ενθουσιασμένοι στο σχολείο γεμάτοι νέες εμπειρίες από την όμορφη και χρήσιμη επίσκεψη.

Σας ευχαριστούμε πολύ και σύντομα θα σας επισκεφτούμε και πάλι γιατί έχουμε πολλά ακόμη να μάθουμε!!!