Δεκ

Επίσκεψη στο Λύκειο Ελληνίδων Βόλου

Posted By :
Comments : 0

Ομάδα μαθητών του προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης σήμερα Τετάρτη 22/12/2021 επισκέφτηκαν το Λύκειο των Ελληνίδων Βόλου – φίλοι και μέλη (friends of Lykeion Ellinidon). Η μουσειοπαιδαγωγός Αποστολία Αρμπελιά μας καλωσόρισε και μας υποδέχτηκε θερμά. Παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό χριστουγεννιάτικο πρόγραμμα «Να τα πούμε?», που αναφέρεται στα κάλαντα του Δωδεκαημέρου. Είδαμε πλούσιο φωτογραφικό υλικό με παιδιά που τραγουδούσαν τα κάλαντα τα παλιότερα χρόνια έως και σήμερα. Συζητήσαμε για το λόγο που παλιότερα συνηθιζόταν να στολίζουν καράβι, μιλήσαμε για το τι συνηθίζεται να στολίζουμε πλέον και θυμηθήκαμε για το ποιες μέρες λέμε τα κάλαντα τις ημέρες των χριστουγεννιάτικων γιορτών. Στη συνέχεια, όλοι μαζί με τους μαθητές μας τραγουδήσαμε τα Κάλαντα των Χριστουγέννων, τα Κάλαντα της Πρωτοχρονιάς, τα Κάλαντα των Φώτων και τα Μοραΐτικα Κάλαντα. Ακούσαμε παραδοσιακά χριστουγεννιάτικα κάλαντα της Πελοποννήσου και της Χίου και κατασκευάσαμε ένα χριστουγεννιάτικο καράβι. Μια ακόμη ωραία εμπειρία με μουσική, τραγούδι, κατασκευές και καινούριες γνώσεις και πολλές θερμές ευχές. Οι μαθητές μας το καταχαρήκαν!! Ευχαριστούμε θερμά το Λύκειο Ελληνίδων Βόλου!