Μάι

Μετάβαση μαθητών

Posted By :
Comments : 0

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος σε συνεργασία με τα Ειδικά σχολεία του Βόλου υλοποιούμε το πρόγραμμα μετάβασης μαθητών από την α/θμια στη β/θμια εκπαίδευση? Η ομάδα διαμεσολάβησης των σχολείων οργανώθηκε? οι επικοινωνίες έγιναν… οι φίλοι και τα πρόσωπα αναφοράς ενημερώθηκαν… οι δράσεις προετοιμάστηκαν και οι επισκέψεις των μαθητών υλοποιούνται!!! Σημαντική περίοδος για τους μαθητές που υποδεχόμαστε αλλά και για τις οικογένειες τους?
Οργανωμένο πρόγραμμα μετάβασης που ως στόχο έχει:
– να διευκολύνει τον μαθητή στη διαδικασία της μετάβασης μέσα από συγκεκριμένα, συστηματικά και στοχευμένα σχέδια δράσης
– να ενημερώσει, προετοιμάσει και “καθησυχάσει” τους γονείς/κηδεμόνες για αυτή τη σημαντική αλλαγή
– να διευκολύνει το εκπαιδευτικό προσωπικό στον σχεδιασμό της ερχόμενης χρονιάς
Είμαστε όλοι εδώ μαθητές και προσωπικό…μια αγκαλιά ανοιχτή? να διευκολύνουμε με κάθε τρόπο την ομαλή μετάβαση? συστηματικά, οργανωμένα, με θετική διάθεση? και είμαστε βέβαιοι πως και πάλι θα πάνε όλα καλά!!!
Οργάνωση μεθοδικότητα και συνεργασία των εμπλεκόμενων απαιτεί μια σωστά οργανωμένη μετάβαση και εμείς χρόνια πια επενδύουμε σε αυτό!!!