Νοέ

Kοινωνική ένταξη….στο Μουσείο Τύπου Βόλου!

Posted By :
Comments : 0

Τα μέσα ενημέρωσης, είναι οι «αγωγοί», μέσω των οποίων διοχετεύονται στο κοινό, ειδήσεις, μηνύματα, πληροφορίες, ιδέες αλλά και διάφορα έργα τέχνης. Χωρίζονται, σε έντυπα και ηλεκτρονικά. Στα πρώτα, συγκαταλέγονται ο ημερήσιος και περιοδικός τύπος, οι εφημερίδες και τα περιοδικά. Την ιστορία του τοπικού τύπου, αλλά και τον παραδοσιακό τρόπο έκδοσης τους, μας δόθηκε η ευκαιρία να κατανοήσουμε και να εντυπωσιαστούμε, με την επίσκεψη που πραγματοποιήσαμε την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου, με την πρώτη ομάδα του προγράμματος της κοινωνικής ένταξης, στο Μουσείο Τύπου στην πόλη του Βόλου. Εκεί, ενημερωθήκαμε και είδαμε παλιές εκδόσεις εφημερίδων που χαρακτηρίζονταν από την ώρα έκδοσης τους, σε πρωινές η μεσημβρινές, την περιοδικότητα έκδοσής τους, δηλαδή σε ημερήσιες, εβδομαδιαίες και αντίστοιχα σε έκτακτες εκδόσεις, ως “έκτακτα παραρτήματα” των κυρίων εκδόσεών τους. Επίσης, μάθαμε ότι διαφέρουν και σε άλλα χαρακτηριστικά, όπως μέγεθος φύλλου, ύλη, χώρος διάδοσης, τρόπος διανομής και χρηματοδότησης όπως και για τον παραδοσιακό τρόπο γραφής τους, στα τυπογραφεία. Στόχος της επίσκεψης, ήταν η κοινωνικοποίηση στα πλαίσια της επικοινωνίας των μαθητών και των τρόπων που επιδιώκεται αυτή. Επικοινωνώ ,σημαίνει γίνομαι κοινωνός, μέτοχος, μεταδίδω και δέχομαι μηνύματα, μοιράζομαι βιώματα με κάποιον ή κάποιους άλλους. Η επικοινωνία αποτελεί έκφραση της κοινωνικότητάς μας. Είναι ανθρώπινη ανάγκη και συστατικό στοιχείο των ανθρώπινων σχέσεων.

Οι μαθητές μας γέμισαν νέες εμπειρίες και εντυπωσιασμένοι επέστρεψαν στο σχολείο. Ευχαριστούμε τους υπεύθυνους του Μουσείου τύπου για τη φιλοξενία και την ενημέρωση.