Απρ

“Οι Ηλίθιοι” του Νιλ Σάιμον

Posted By :
Comments : 0

Την Τετάρτη 18 Απριλίου 2018 οι μαθητές του προγράμματος κοινωνικής ένταξης παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “οι Ηλίθιοι” του Νιλ Σάιμον ειδικά διασκευασμένο για παιδιά από την παιδική σκηνή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Δήμου Βόλου, στο θέατρο της Παλαιάς Ηλεκτρικής. Πρόκειται για ένα αριστούργημα της σύγχρονης παγκόσμιας δραματουργίας και συγκεκριμένα για μία σπαρταριστή κωμωδία, ενός από τους πιο πετυχημένους κωμικούς θεατρικούς συγγραφείς του εικοστού αιώνα, που παίζεται διαρκώς, εδώ και 35 χρόνια, σε όλο τον κόσμο. Οι σκηνοθέτες της παράστασης Γρηγόρης Γαλάτης και Μπέτυ Νικολέση σημειώνουν πως πρόκειται για «Ένα ευφυές θεατρικό παραμύθι, γραμμένο με παιγνιώδη και παρωδιακή διάθεση, μία έξυπνη φάρσα, μία σύγχρονη παραβολή, που μιλάει με άκρως ανάλαφρο και χιουμοριστικό τρόπο για τον φόβο, την υποταγή, τις προκαταλήψεις, την άγνοια, τις δεισιδαιμονίες, την χειραγώγηση των ανθρώπων. Στο τέλος, ο έρωτας δίνει τη λύση. Αντιστρέφοντας την αρχαία παροιμιακή φράση, θα λέγαμε, εκ του εράν το οράν.»
Η ανταπόκριση των μαθητών ήταν ενθουσιώδης! Οι εκπλήξεις πολλές, οι συσχετισμοί ευφυείς και τα μηνύματα της παράστασης έντονα και πάντα επίκαιρα.