Φεβ
2024

“Διδάσκοντας Εθελοντισμό”…Παρέα για την Αλλαγή στην εκδήλωση για την Ημέρα Μνήμης των θυμάτων του Ολοκαυτώματος

Posted By :
Comments : 0

Τη Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου στα πλαίσια του σχεδίου δράσης “Διδάσκοντας Εθελοντισμό” και της ομάδας που υλοποιείται στο σχολείο μας “Παρέα για την Αλλαγή: Συμμετοχή σε Εθελοντικά Προγράμματα” ομάδα μαθητών με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών Μαρία Σχοινά, Ματθίλδη Αβδελά, Σταυρούλα Γιαννουσά και Βάσω Ζαρκάδα και του διευθυντή του σχολείου μας Γιώργο Αλμπανούδη είχανε τη χαρά να παραβρεθούνε στην επίσημη εκδήλωση της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας που διοργανώθηκε από το 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας Βόλου για την Ημέρα Μνήμης των θυμάτων του Ολοκαυτώματος. Με πρόσωπα γεμάτα χαρά και υπερηφάνεια οι μαθητές μας προσφέρανε τη χειροποίητη κούκλα που δημιούργησε η ομάδα εθελοντισμού με τη συνεργασία των μαθητών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Βόλου για την παράσταση “Σουζία, μια αληθινή ιστορία” που παρουσιάστηκε στην εκδήλωση. Η ομάδα ευχαριστεί τον Σταμάτη Λάσκο για τη ζωγραφική στο πρόσωπο της κούκλας και τη Ματθίλδη Αβδελά για την καθοδήγηση στη δημιουργία της κούκλας. Ένας συνδυασμός τέχνης και αφοσίωσης για την αναβίωση της ιστορίας και της μνήμης.

Θερμά συγχαρητήρια στο 1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Ν. Ιωνίας Βόλου για την όλη διοργάνωση και ένα μεγάλο μπράβο στους μαθητές της θεατρικής ομάδας για την υπέροχη ερμηνεία τους!

νεία τους!