Φεβ

Ομάδες ευέλικτων δεξιοτήτων

Posted By :
Comments : 0

Δύο σημαντικές ομάδες υλοποιούνται και αφορούν σε τελειόφοιτους/ες μαθητές και μαθήτριες. Αποσκοπούν στη σφαιρική προετοιμασία των μαθητών για ένταξη σε ποικίλα πλαίσια απασχόλησης μετά την αποφοίτησή τους από το Ε.Ε.Ε.ΕΚ.
Το περιεχόμενο της ομάδας αναφέρεται σε δυο βασικούς και αλληλοσυνδεόμενους άξονες
α) την καλλιέργεια «μαλακών» δεξιοτήτων, οι οποίες χρησιμεύουν σε ποικίλα πλαίσια απασχόλησης, επαγγελματικών ή μη.
β) την ευαισθητοποίηση σε θέματα υγιεινής και ασφάλειας, οι οποίες χρησιμεύουν σε ποικίλα πλαίσια απασχόλησης, επαγγελματικών ή μη.
Οι ομάδες συντονίζονται από τις Τιλελή Αλεξάνδρα – Επαγγελματική Σύμβουλο, Ναυσικά Βρατσίνη – Ψυχολόγο και Μελίνα Χονδροδίνη – Σχολική Νοσηλεύτρια.

Ατυχής θα μπορούσε στο ελάχιστο να χαρακτηριστεί η επιλογή του Υπουργείου Παιδείας να μην εντάξει στους μόνιμους διορισμούς Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού τους Επαγγελματικούς Συμβούλους. Η μετάβαση και ένταξη των μαθητών μας στην αγορά εργασίας είναι πρωταρχικής σημασίας!