Οκτ

Παγκόσμια Ημέρα Πρώτων Βοηθειών

Posted By :
Comments : 0

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Πρώτων Βοηθειών που έχει καθιερωθεί να γιορτάζεται κάθε δεύτερο Σάββατο του Σεπτέμβρη περισσότεροι από 150 Εθνικοί Σύλλογοι Ερυθρού Σταυρού σε όλον τον κόσμο πραγματοποίησαν και εκδηλώσεις, με στόχο να τονιστεί η σπουδαιότητα της γνώσης των Πρώτων Βοηθειών από όλους τους ανθρώπους, με πλήρη σεβασμό στη διαφορετικότητα, χωρίς διαχωρισμούς με σύνθημα “Αντιμετώπιση του αποκλεισμού με γνώση Πρώτων Βοηθειών”.
Φυσικά και δεν χάσαμε την ευκαιρία… και όπως κάθε φορά με ιδιαίτερη προθυμία ανταποκρίθηκε στο κάλεσμά μας το Περιφερειακό Τμήμα Βόλου του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Παλιά και αγαπημένη γνώριμη και φίλη του σχολείου μας η κ. Σαμίου Νοσηλεύτρια ? Εκπαιδεύτρια του Ερυθρού Σταυρού ? Περιφερειακό τμήμα Βόλου μαζί με 4 εθελόντριες ήρθαν στο σχολείο μας και μας παρουσίασαν βασικές αρχές Πρώτων Βοηθειών με πολλές βιωματικές δράσεις. Υπερήφανοι που μας είπαν πως γινόμαστε κάθε χρόνο και καλύτεροι!!! Ευχαριστούμε θερμά και είμαστε έτοιμοι για νέες δράσεις!