Μαρ

Πανελλήνια ημέρα σχολικής βίας

Posted By :
Comments : 0

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.
Ο όρος «εκφοβισμός και βία στο σχολείο» (school bullying) χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια κατάσταση, κατά την οποία ασκείται εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά, με σκοπό την επιβολή, την καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε μαθητές από συμμαθητές τους, εντός και εκτός σχολείου.
Μέσα από καταιγισμό ιδεών…βίντεο… προσωπικά βιώματα… παιχνίδια ρόλων… τραγούδια… συζήτηση… εικαστικά δρώμενα που θα βρουν τη θέση τους…προσεγγίσαμε το θέμα της σχολικής βίας και τις τέσσερις βασικές μορφές που η βία εμφανίζεται…
Οι μαθητές μας για άλλη μια φορά μας κατέπληξαν θετικά με την ενεργό συμμετοχή τους και μας έστειλαν ηχηρά μηνύματα… για όσα πολλά ακόμη απομένουν να κάνουμε… Στόχος μας ένα σχολείο ασφαλές… με μαθητές που εμπιστεύονται… μοιράζονται…Ένα σχολείο με ανοιχτά αυτιά που αφουγκράζεται προλαβαίνει… παρεμβαίνει!!!
Η ημέρα είναι μόνο μια αφορμή… καθημερινά δουλεύουμε για να έχουμε μαθητές που μιλούν και δεν σιωπούν!
Ευχαριστούμε για τον συντονισμό την Ναυσικά Βρατσίνη… Αντώνη Εληά… Νανά Ζελενή.