Μάι

“Συνεργαζόμαστε παίζοντας”

Posted By :
Comments : 0

Στα πλαίσια του σχεδίου δράσης “Συνεργαζόμαστε παίζοντας” που στοχεύει στην ανάπτυξη δεξιοτήτων συνεργασίας και άμιλλας μεταξύ των μαθητών/τριών υλοποιήθηκαν δράσεις που σχετίζονται με τη συμμετοχή και τη γνωριμία με διάφορα είδη παιχνιδιών. Πιο συγκεκριμένα οργανώθηκαν συνδιδασκαλίες όπου οι μαθητές μας ασχολήθηκαν με διάφορα παιχνίδια όπως μίμησης, μουσικά, επιτραπέζια, μνήμης, αφής και κίνησης. Επιπλέον, χρησιμοποιήθηκε το παιχνίδι και κατά τη διάρκεια της εκπαιδευτικής διαδικασίας με σκοπό την εισαγωγή και την εμπέδωση της νέας γνώσης μέσω αυτού. Δημιουργήθηκαν τρία μουσικά παιχνίδια, ένα παιχνίδι φιδάκι για τη σωστή εκμάθηση και προφορά του γράμματος «Σ», ένα αποκριάτικο παιχνίδι αφής και ένα παιχνίδι με τους κανόνες συμπεριφοράς (θετικές και αρνητικές συμπεριφορές). Τέλος, κατά τη διάρκεια των διαλλειμάτων επιλέχτηκαν να παιχτούν με τους μαθητές/τριες παραδοσιακά παιχνίδια όπως ήταν το κρυφτό, το κυνηγητό, τα μήλα, το μαντηλάκι, το μπιζ και τα αγαλματάκια, έτσι ώστε σε συνεργασία και με τη βοήθεια διάφορων μελών του προσωπικού του σχολείου, να έρθουν οι μαθητές/τριες σε επαφή με παιχνίδια που παιζόντουσαν πολύ στο παρελθόν.

Συντονίστρια του σχεδίου δράσης Τασολάμπρου Μαρούλα σε συνεργασία με Κανελλή Μαρία, Τσιμητρά Ελπίδα, Χατζούλη Γεωργία, Μακρόγλου Έφη και Όλγα Μαντζουράνη.