Μαρ

Πρόγραμμα Κοινωνικής Ένταξης – LAComiks Festival

Posted By :
Comments : 0

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας με κύριο κορμό τις 2 ομάδες του προγράμματος κοινωνικής ένταξης επισκέφθηκαν την Τετάρτη 26/02/2020 το LAComiks Festival Vol.2 που διοργανώνεται από τον Σύλλογο Κόμικς και Τεχνών ΕΤουΚου σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Επιστημών Δήμου Λαρισαίων. Πρόκειται για μία πολυθεματική εκδήλωση, που εστιάζει στο χώρο της 9ης Τέχνης και στεγάζεται στον εξαιρετικό χώρο του Μύλου του Παππά στη Λάρισα.
Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν στο χώρο της έκθεσης από εκπροσώπους του φεστιβάλ και απόλαυσαν τα έργα που απαρτίζουν την έκθεση ?Tractformers?, εμπνευσμένη από την κινηματογραφική ταινία ?Transformers? και την καθημερινή ζωή στο θεσσαλικό κάμπο, ενώ εργαζόμενοι και εθελοντές της διοργάνωσης συνόδευσαν την ομάδα συμπληρώνοντας την εμπειρία με τις επεξηγήσεις τους. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να σχεδιάσουν από ένα σκίτσο ενός ανθρώπου που περπατά, με τις οδηγίες του κ. Γιάννη Γερούλια, στο πλαίσιο του εργαστηρίου «Πώς στήνουμε γελοιογραφίες με λίγες γραμμές-Σκιτσάροντας με τα παιδιά». Υπέροχα σκίτσα που έφεραν στο σχολείο να τους θυμίζουν αυτό που επανειλημμένα τόνισε ο εισηγητής του εργαστηρίου, ότι δηλαδή «με την κατάλληλη καθοδήγηση σε συνδυασμό με τη δική τους προσπάθεια και επιμονή, όλοι μπορούν να κάνουν πράγματα που δε φαντάζονταν».
Ομάδα μαθητών επισκέφτηκε και περιηγήθηκε στην έκθεση φωτογραφίας του αξιόλογου Λαρισαίου φωτογράφου Τάκη Τλούπα που φιλοξενείται στους χώρους της μόνιμης έκθεσης του Μουσείου.
Ενθουσιασμένοι… με ιδέες και προτάσεις επέστρεψαν οι μαθητές μας στο σχολείο μετά από άλλη μία δημιουργική επίσκεψη!!! Τα έργα τους θα βρούνε τον χώρο που τους ταιριάζει…
Ευχαριστούμε τους διοργανωτές του φεστιβάλ για την ξεχωριστή εμπειρία!