Ιούν

Ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα μετάβασης έχει διάρκεια, συνέπεια και συνοχή!

Posted By :
Comments : 0

Ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα έχει διάρκεια, συνέπεια και συνοχή! Οι νέοι/ες μαθητές/τριες μας το καλοκαίρι μέσα από ένα εξατομικευμένο φωτογραφικό λεύκωμα που δημιουργήθηκε κατά τη διάρκεια των επισκέψεων του προγράμματος μετάβασης θα έχουν την ευκαιρία το καλοκαίρι να ανακαλούν στη μνήμη τους σημεία και στοιχεία του νέου σχολείου σε συνεργασία με τους γονείς/κηδεμόνες. Η εμπειρία ετών δείχνει ότι το φωτογραφικό λεύκωμα, βοηθάει συμπληρωματικά τον μαθητή/τρια να μεταβεί ομαλά στο νέο σχολείο. Παράλληλα όμως βοηθά και τους γονείς/κηδεμόνες να μειώσουν το λογικό και αναμενόμενο άγχος και την αγωνία για το νέο περιβάλλον φοίτησης του παιδιού τους. Όλοι εμείς είμαστε εδώ για να ολοκληρώσουμε με την έναρξη της νέας χρονιάς την ένταξη των νέων μαθητών/τριών μας στο σχολείο μας!!! Το πρόγραμμα μετάβασης κάθε μαθητής ουσιαστικά ολοκληρώνεται μέχρι τα Χριστούγεννα του νέου σχολικού έτους.

Αν ενδιαφέρεστε να μάθετε περισσότερα για το ολοκληρωμένο πρόγραμμα μετάβασης που υλοποιούμε στο σχολείο μας μπορείτε να ανατρέξετε στο εγχειρίδιο «Μετάβαση μαθητών με Αναπηρία η/και εεα από την Πρωτοβάθμια στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση: Βήματα και Δράσεις» https://drive.google.com/…/1ex7oTlMwe91jg1ZDWV…/view

Μπορεί να είναι εικόνα αποκομμα εισιτηρίου και κείμενο