Φεβ

«Ναι, στο Διαδίκτυο αλλά με ασφάλεια!»

Posted By :
Comments : 0

«Ναι, στο Διαδίκτυο αλλά με ασφάλεια!» φώναξαν οι μαθητές και οι μαθήτριες μας, στις 06/02/2024, στα πλαίσια των δράσεων για την Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο.

Μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση, ομάδα μαθητών του σχολείου μας μαζί με τις εκπαιδευτικούς πληροφορικής ‘Αννα-Μαρίας Βαρελοπούλου και Παρασκευής Καρβελά ενημερώθηκαν για την σωστή χρήση του διαδικτύου, τους κινδύνους του και με ποιους τρόπους μπορούν να τους αποφύγουν. Παρακολούθησαν βίντεο από την ιστοσελίδα SaferInternet4Kids (saferinternet4kids.gr), έκαναν κουίζ και με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού αισθητικής αγωγής Βάσως Χαρατζή δημιούργησαν ένα κολλάζ στέλνοντας τα δικά τους μηνύματα για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.