Μάι

Επεράσαμε… όμορφα, όμορφα, όμορφα, στην Λάρισα!

Posted By :
Comments : 0

Επεράσαμε… όμορφα, όμορφα, όμορφα, επεράσαμε όμορφα και τούτη τη φορά..! Την Τετάρτη 24/5/2023 οι δύο ομάδες μαθητών/τριων της κοινωνικής ένταξης, επισκέφτηκαν την πόλη της Λάρισας. Σκοπός της επίσκεψης, ήταν η πραγματοποίηση της δημιουργικής διαδικασίας των εξορμήσεων, που προάγει τη βιωματική διδασκαλία και τη διαθεματική προσέγγιση της γνώσης να γίνει και πράξη. Επισκεφτήκαμε την περιοχή του Φρουρίου το οποίο κτίστηκε τον 15ο αιώνα, την παλαιοχριστιανική Βασιλική εκκλησία του Αγίου Αχιλλείου ,αλλά και τον τωρινό μητροπολιτικό ναό και σταθμεύσαμε στο μνημείο ελευθερίας, όπου συζητήσαμε για την μνεία και τον φόρο τιμής που δίνεται εκεί σε κάθε ξεχωριστή γιορτή και επέτειο. Απολαύσαμε ένα δροσερό κέρασμα με το κολατσιό μας και κατηφορίσαμε προς το αρχαίο θέατρο, το οποίο οικοδομήθηκε τον 3ο αιώνα π.Χ. Αισθανθήκαμε τη γραφικότητα του συνδυασμού της άνω πόλης με την επίπεδη και μας δόθηκε η ευκαιρία να περπατήσουμε στους πλακόστρωτους δρόμους και τις δροσερές πλατείες για να αντιληφθούμε τη ζωντάνια της πόλης. Είδαμε πολλές γωνιές της, που με επιτυχία προσαρμόζουν το παλιό και παραδοσιακό, το μοντέρνο και το σύγχρονο με σκοπό να καλύπτουν κάθε τύπου προτίμηση. Επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο μας, για να συνεχίσουμε κατά μήκος του ποταμού και να δούμε το πάρκο του Αλκαζάρ με τις πολλαπλές δυνατότητες απασχόλησης για παιδιά και του ιδιαίτερου χώρου αναψυχής.

Ξεναγοί μας σε αυτή τη σύντομη περιπλάνηση δύο μάλλον φανατικές Λαρισαίες Φωτεινή Γρηγορίου και Ευτυχία Καραγεώργου που ήθελαν να μας τα δείξουν όλα!!!

Εντυπωσιαστήκαμε από τη ζωντάνια και την κίνηση της πόλης και φυσικά σχολιάσαμε το πολλά μαγαζιά και τις καφετέριες που ήταν γεμάτες!!!

Επιφυλασσόμαστε για μία επόμενη φορά γιατί έχουμε πολλά όμορφα σημεία να δούμε στη γειτονική μας πόλη!!!