Δεκ

Συνεκπαίδευση με τους μαθητές του 7ου Γυμνασίου

Posted By :
Comments : 0

Αφορμή η Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ για συνεκπαίδευση στο σχολείο μας με μαθητές του 7ου Γυμνασίου την Τρίτη 3-12-2019.
Το σκηνικό κάθε φορά που μαθητές έρχονται στο σχολείο μας περίπου ίδιο…
Αρχικά επιφυλακτική στάση… κουβέντες μαζεμένες… μήπως κάτι ειπωθεί και δεν πρέπει… δεν κάνει… δεν είναι σωστό… Ενημέρωση από εμάς με λέξεις “σκληρές” αλλά πραγματικές… δίνουν θάρρος… και παράλληλα γεννούν απορίες για όσα μέσα σε ένα σχολείο ΕΑΕ μπορούν να γίνονται… “Α εσείς περνάτε καλά…” και σιγά σιγά χαλαρώνουνε… γινόμαστε ένα… πλησιάζουνε… χαμογελάνε… μιλάμε… γελάμε.. τραγουδάμε… συνεργαζόμαστε και αντιλαμβανόμαστε πώς όλοι είμαστε διαφορετικοί αλλά όλοι είμαστε ίσοι… Και οι ερωτήσεις αρχίζουν… και σαν να μην φοβούνται τις λέξεις πια και τις χρησιμοποιούν με άνεση… και κάπως έτσι γίνεται η αρχή και ο κύκλος μεγαλώνει… και ο χρόνος είναι λίγος γιατί όλα δεν προλάβαμε να τα πούμε… να τα δούμε… να τα γευτούμε… και λίγη ακόμη μαγειρική… και λίγο πηλό ακόμη και να σκάψουμε και να φυτέψουμε!!! Και το ραντεβού ανανεώνεται… για μια άλλη φορά που δεν χρειάζεται να είναι 3 του Δεκέμβρη!!! Γιατί εμείς είμαστε πάντα εδώ ένα σχολείο ανοιχτό… και είναι χαρά μας να έχουμε φίλους παρέα μας!!! Σας ευχαριστούμε και γρήγορα θα τα ξαναπούμε… γιατί έχουμε πολλά ακόμη να πούμε!!!