Φεβ

Επίσκεψη σε σούπερ μάρκετ της περιοχής

Posted By :
Comments : 0

Στα πλαίσια του προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης την Τετάρτη 09/02/2022, ομάδα μαθητών με την εποπτεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών Σκρίμπα Ελευθερία, Τασολάμπρου Μαρίας και τη βοήθεια της βοηθού Μάτζου Ευαγγελίας επισκέφτηκαν σούπερ μάρκετ της περιοχής μας με στόχο την απόκτηση δεξιοτήτων που συνδέονται με την αγορά προϊόντων. Διαβάσαμε τη λίστα με τα προϊόντα που χρειαζόταν να αγοραστούν για το Εργαστήριο Μαγειρικής/Ζαχαροπλαστικής του σχολείου μας και περιηγηθήκαμε μέσα στο χώρο του σούπερ μάρκετ αναζητώντας τα προϊόντα της λίστας μας. Εντοπίσαμε τις τιμές των προϊόντων, και στη συνέχεια σημειώναμε στη λίστα μας τη τιμή των προϊόντων που θέλαμε να αγοράσουμε. Επίσης, διακρίναμε τα προϊόντα που είχαν έκπτωση και αυτά που ήταν φθηνά και ακριβά και εντοπίσαμε που αναγράφεται η ημερομηνία λήξης ορισμένων προϊόντων. Στη συνέχεια, με ένα κομπιουτεράκι υπολογίσαμε το κόστος των προϊόντων που θα αγοράζαμε για να ελέγξουμε αν φτάνουν τα χρήματα που είχαμε μαζί μας και έπειτα βρήκαμε που είναι τα καρότσια για να ξεκινήσουμε τις αγορές. Τέλος, οι μαθητές εντόπισαν που βρίσκονται τα ταμεία, όπου τοποθέτησαν τα προϊόντα, τα πλήρωσαν και τα έβαλαν στις επαναχρησιμοποιούμενες σακούλες, τις οποίες είχαμε φέρει μαζί μας. Φυσικά εντοπίσαμε την προσβασιμότητα του χώρου και τους άνετους διαδρόμους που δίνουν ελευθερία πρόσβασης!!! Πάντα χαιρόμαστε όταν εντοπίζουμε το αυτονόητο!!!

Ήταν μια χρήσιμη επίσκεψη, την οποία οι μαθητές μας ευχαριστήθηκαν, ενώ χάρηκαν ιδιαίτερα και με τις αγορές που πραγματοποιήσαμε.