Ιαν

Σχολική Ομάδα Συμφιλίωσης (Σ.Ο.Σ) στο σχολείο μας!

Posted By :
Comments : 0

Η Σχολική Διαμεσολάβηση αποτελεί μία μέθοδο πρόληψης της ενδοσχολικής βίας μέσα από τη διαχείριση των συγκρούσεων που προκύπτουν ανάμεσα στους μαθητές/τριες. Είναι μία διαδικασία, κατά την οποία μαθήτριες και μαθητές αφού εκπαιδευτούν διαμεσολαβούν για την επίλυση συγκρούσεων και διαφορών ανάμεσα σε συμμαθήτριες και συμμαθητές τους. Η σχολική διαμεσολάβηση από ομηλίκους αποτελεί μία εναλλακτική πρακτική στο παραδοσιακό σύστημα επίλυσης συγκρούσεων.

Στο πλαίσιο αυτό επιλεγμένη ομάδα μαθητών του σχολείου μας εκπαιδεύεται συστηματικά με την καθοδήγηση της ψυχολόγου Σταυρούλα Ευαγγέλου και των εκπαιδευτικών Αντώνη Εληά και Φωτεινή Γρηγορίου με στόχο:

• να αποκτήσουν τις κατάλληλες επικοινωνιακές δεξιότητες που θα τους καταστήσουν ικανούς να προσφέρουν βοήθεια και υποστήριξη στους συνομήλικους τους

• να τους καλλιεργηθεί το αίσθημα της ενεργούς συμμετοχής τους στην ενδοσχολική ζωή και να αποτελέσουν ένα ηθικό πρότυπο αλληλεγγύης και φροντίδας των άλλων

Οι μαθητές/τριες της ομάδας σταδιακά αντιλαμβάνονται μέσα από τη βιωματική μάθηση το σημαντικό ρόλο που αναλαμβάνουν και υπόσχονται μελλοντικά να καταφέρουν κάνουν πράξη το όνομα της ομάδας μας Σχολική Ομάδα Συμφιλίωσης (Σ.Ο.Σ). Για την ώρα μας εκπλήσσουν θετικά ❤