Μαρ

Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού 2024

Posted By :
Comments : 0

Η 6η Μαρτίου Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού στάθηκε η αφορμή για μία σειρά δράσεων τις τελευταίες Ημέρες στο σχολείο μας. Στα πλαίσια των ομάδων Ατομικής Υγιεινής, Διαμεσολάβησης, Σεξουαλικής Διαπαιδαγώγησης, Κοινωνικών και Συναισθηματικών Δεξιοτήτων, Κοινωνικής Ένταξης και Σχολικής Εφημερίδας που υλοποιούνται στο σχολείο μας, οι μαθητές μέσα από βιωματικές δράσεις προσέγγισαν το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού, προσέγγισαν τις διαφορετικές μορφές εκφοβισμού και αντιλήφθηκαν τους τρόπους με τους οποίους πρέπει να ενεργούν σε κάθε περίπτωση. Ως επιστέγασμα μία σειρά δράσεων υλοποιήθηκαν την Τετάρτη 13/03/2024 με συμμετέχοντες όλους τους μαθητές των ομάδων. Οι θετικές μας ομάδες της «Αγάπης» της «Βοήθειας» της «Ευγένειας» και της «Φιλίας» παρουσίασαν με παραστατικό τρόπο τη δουλειά που έκαναν τις προηγούμενες ημέρες, παρακολούθησαν ένα βίντεο σχετικό και απόλαυσαν αλλά και προβληματίστηκαν με το τραγούδι του Σταβέντο «Για σένα που λατρεύω» και στη συνέχεια συμμετείχαν σε εικαστική δράση, παιχνίδια ρόλων, παιχνίδια συνεργασίας και τα μπαλόνια της φιλίας έδωσαν την ευκαιρία σε όλους μας να κατανοήσουμε και να συνθέσουμε όλα όσα τις προηγούμενες ημέρες είχαμε δουλέψει… να αισθανθούμε και να συναισθανθούμε… να κατανοήσουμε… και να προβληματιστούμε!!! Οι μικροί ρεπόρτερ της σχολικής εφημερίδας σε ρόλο δημοσιογράφου μετά το τέλος των δράσεων πήραν συνεντεύξεις από τους συμμετέχοντες και όλοι μαζί καταλήξαμε πώς το «ΣΠΑΣΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ» είναι σημαντικό σύνθημα της ημέρας!!! Είναι βέβαιο πώς όλοι κλείσαμε την ημέρα γεμάτοι συναισθήματα… περισσότερο ενημερωμένοι… ακόμη πιο δεμένοι… και συμφωνήσαμε πως είναι σημαντικό να μιλάμε όταν κάτι που δεν μας αρέσει μας συμβαίνει, γιατί το σχολείο είναι μια μεγάλη αγκαλιά και όλοι είμαστε εδώ για να ακούσουμε και να βοηθήσουμε!!! Η ημέρα ήταν η αφορμή… οι προσπάθειες είναι καθημερινές!!! Μπράβο σε όλες τις ομάδες… Υπερήφανοι για ακόμη μια φορά για τους μαθητές μας!!! Εξαιρετική η σοβαρότητα και η ενεργός συμμετοχή τους στις δράσεις. Το εγχείρημα δύσκολο… τα αποτελέσματα μας δικαιώνουν και συνεχίζουμε!!!

Ομάδα συντονισμού των δράσεων Μαίρη Γαϊτανίδη, Φωτεινή Γρηγορίου, Αντώνης Εληάς, Βάσω Ζαρκάδα, Στέλλα Κουτσιμπέλα, Ανδριανή Μητροπούλου, Αρετή Μπαλταδάκη, Μαρούλα Τασολάμπορου. Σημαντική η βοήθεια στο εικαστικό δρώμενο για ακόμη μία φορά του Σταμάτη Λάσκου. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους συναδέλφους που βοήθησαν στην υλοποίηση των δράσεων και φυσικά όλους τους συναδέλφους που συνέβαλλαν ουσιαστικά στις ομάδες όλο το προηγούμενο διάστημα για την κατανόηση του θέματος!!!