Μάι

Eξατομικευμένο πρόγραμμα μετάβασης των μαθητών από τη μία βαθμίδα στην άλλη…

Posted By :
Comments : 0

Η μετάβαση των μαθητών από τη μία βαθμίδα στην άλλη είναι μια κατάσταση που δημιουργεί άγχος σε μαθητές αλλά και στις οικογένειές τους… Οι νέοι μας μαθητές καλούνται να αντιμετωπίσουν μεγάλες αλλαγές που έχουν σχέση:

👉με τη σχολική κοινότητα (διαφορετικό σχολικό πλαίσιο, νέοι κανόνες και δομή, διαφορετικά αναλυτικά προγράμματα),

👉τους εκπαιδευτικούς (καινούρια πρόσωπα, μεγαλύτερος αριθμός εμπλεκόμενων εκπαιδευτικών),

👉το νέο δίκτυο φίλων και συμμαθητών.

Μέσα από ένα ολοκληρωμένο εξατομικευμένο πρόγραμμα μετάβασης με οδηγό μας για άλλη μια χρονιά το εγχειρίδιο : «Μετάβαση μαθητών με Αναπηρία η/και εεα από την Πρωτοβάθμια στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση: Βήματα και Δράσεις» https://drive.google.com/…/1ex7oTlMwe91jg1ZDWV…/view… προχωρούμε βήμα βήμα προσεκτικά και στοχευμένα. Μία συντονισμένη ομάδα με τους/τις Ελένη Καλλία, Σταυρούλα Ευαγγέλου, Στέλλα Κουτσιμπέλα, Μαρία Τριανταφυλλοπούλου, Μαρούλα Τασολάμπρου, Ματίνα Κατραμάδα και Γιώργο Τσάγκα… σε συνεργασία με τα σχολεία αποστολής 1ο Ειδικό Ολοήμερο δημοτικό σχολείο Βόλου “Κένταυροι”, 2ο Ειδικό Δημοτικό Βόλου, Δαδ Βόλου Ειδικό Σχολείο και Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αγριάς προετοίμασαν και υλοποιούν βήμα βήμα τα στάδια μετάβασης προκειμένου η συμπερίληψη των νέων μαθητών μας αλλά και τον οικογενειών τους να γίνει με τον καλύτερο δυνατόν τρόπο στην μεγάλη οικογένεια του ΕΕΕΕΚ Βόλου.