Μάι

Μονοήμερη εκδρομή στη Σκιάθο!!!

Posted By :
Comments : 0

Μια ξεχωριστή εμπειρία είχαν την ευκαιρία να ζήσουν ομάδα μαθητών μας την Τετάρτη 31/5/2023. Μονοήμερη εκδρομή στη Σκιάθο!!! Με την συνοδεία των εκπαιδευτικών Ελένη Μπαλαφούτη, Άτρεμις Μόσιου, Νικολέτα Παπαδοπούλου και Αντώνη Εληά και αφορμή “το μικρό μας αδελφάκι”… το νεοσύστατο Εεεεκ Βορείων Σποράδων μία ημέρα που τα απολαύσαμε όλα!!!

Μετά από ένα ευχάριστο και άνετο ταξίδι με το SPORADES STAR της εταιρείας Seajets η οποία μιας παρείχε δωρεάν τα εισιτήρια, φτάσαμε στο λιμάνι της Σκιάθου. Πρώτη μας επίσκεψη το ΕΕΕΕΚ Βορείων Σποράδων!!! Θερμή υποδοχή από μαθητές και προσωπικό… ξενάγηση στο σχολείο… υπέροχη αλληλεπίδραση και πολλά χαμόγελα!!! Μεγάλη η χαρά μας που συναντήσαμε από κοντά το “μικρό” καινούριο αδελφάκι μας!!! Μικρό σχολείο… τεράστια αγκαλιά!!!! Ένα σχολείο που μέσα σε ένα χρόνο έχει καταφέρει τόσα πολλά!!! Elena Symewnidou σας ευχαριστούμε!!! Ενθουσιασμένοι όλοι!!! Με άδεια χέρια δεν πήγαμε… αλλά ούτε και φύγαμε!!! Με πολλή αγάπη η ταμπέλα για το σχολείο σας από το εργαστήριο Κεραμικής!!!

Στην συνέχεια περιηγηθήκαμε στα γραφικά σοκάκια φτάσαμε και ξεναγηθήκαμε στο σπίτι -μουσείο του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη και περπατώντας καταλήξαμε στο ιστορικό Μπούρτζι. Εντυπωσιαστήκαμε από την φυσική ομορφιά, τα τουριστικά σκάφη και τις συχνές πτήσεις των αεροσκαφών πάνω από το νησί. Γεύμα και παγωτό… κέρασμα του σχολείου, απολαυστικά με υπέροχη θέα και παρέα!!! Μια απαραίτητη τελευταία βόλτα για τα αναμνηστικά μας από το νησί… μέχρι να επιβιβαστούμε στο δρομολόγιο της επιστροφής γεμάτοι όμορφες εικόνες και έντονη την επιθυμία να απολαύσουμε και άλλα ταξίδια!!!

Ευχαριστούμε θερμά την εταιρία Seajets για την ευκαιρία που μας έδωσε και το τουριστικό γραφείο Ferrytraveller και τον κ. Κεφαλά για τη μεσολάβηση και τη βοήθεια!