Απρ

«Χτίζοντας τούβλα και κεραμίδια»…στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν&Σ. Τσαλαπάτα.

Posted By :
Comments : 0

Το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς, στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής του δράσης, διοργάνωσε στο Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Ν&Σ. Τσαλαπάτα, εκπαιδευτική δραστηριότητα που απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Εκεί, βρέθηκε η ομάδα των μαθητών της κοινωνικής ένταξης, την Τετάρτη 26/4/2023.

Οι μαθητές, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Χτίζοντας τούβλα και κεραμίδια». Σκοπός του προγράμματος, ήταν αρχικά να γνωρίσουμε τον χώρο του Μουσείου και να εξοικειωθούμε με τη βιομηχανική ιστορία της πόλης του Βόλου.

Με την περιήγηση μέσα στο χώρο, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τις μηχανές, τις πρέσες, τα βαγονέτα και την τεχνολογία. Σκοπός αυτής της διαδραστικής παιδαγωγικής δραστηριότητας, ήταν οι μαθητές να καλλιεργήσουν την παρατηρητικότητα, τη μνήμη και τα προσωπικά τους συναισθήματα.

Επίσης, το πρόγραμμα εμπεριείχε και τη κατασκευή «οικοδόμημα μινιατούρα» σχετικής με το αντικείμενο και τα εκθέματα του Μουσείου. Οι μαθητές χρησιμοποίησαν διάφορα υλικά όπως μικρά τουβλάκια και κεραμίδια από πηλό και χαρτόνι. Με τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα, μάθανε τις ιδιότητες των υλικών, παίξανε γλωσσικά παιχνίδια, δώσανε ορισμούς, καλλιέργησαν έτσι την φαντασία τους και εξέφρασαν την ατομικότητα τους. Βιώσαμε το συναίσθημα της χαράς μέσα από την δημιουργική απασχόληση τους και την ομαδική εργασία. Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία, να αναβιώσουν την επίσκεψη τους, μέσα από τη δική τους ματιά στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής Αγωγής, παίζοντας, για να γίνουν οι ίδιοι ξεναγοί ,για την καλύτερη αφομοίωση της εμπειρίας της επίσκεψης τους.