Φεβ

H κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας του Κδαπ μεΑ Βόλου!

Posted By :
Comments : 0

Η τύχη, η ευλογία, η παράδοση και το νόμισμα της νέας χρονιάς αποτελούν την ιστορία της Βασιλόπιτας. Με αυτή την αφορμή πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για την υποδοχή του νέου έτους, η κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας του Κδαπ μεΑ Βόλου. Την Τετάρτη 31 Ιανουαρίου, αποδεχτήκαμε με χαρά την πρόσκληση και η μεικτή ομάδα του προγράμματος Κοινωνικής Ένταξης με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Εληά Αντώνη, Σκρίμπα Ελευθερία, Ματίνα Κατραμάδα και Τασολάμπρου Μαρούλα παραβρέθηκαμε, και συμμετείχαμε στην εκδήλωση. Μαζί μας και ο διευθυντής μας Γιώργος Αλμπανούδης.

Οι ωφελούμενοι, το προσωπικό και οι μαθητές του προγράμματος, στα πλαίσια της ανάπτυξης της κοινωνικοποίησης τους, ανταλλάξανε ευχές για την καινούργια χρονιά, συνομιλήσανε, τραγουδήσανε, χορέψανε και διασκεδάσανε δημιουργώντας έτσι μια μεγάλη αγκαλιά. Ιδιαίτερη χαρά η συνάντηση με παλιούς μαθητές και συμμαθητές μας. Χορτάσαμε αγκαλιές και χαμόγελα!

Η κοινωνικοποίηση, διαδραματίζει καθοριστικό ρόλο στην οικοδόμηση της προσωπικής ταυτότητας του ατόμου, καθώς συντελεί στην αυτενέργεια, στην αυτονομία και στην ανεξαρτησία του. Μπορεί επίσης να λειτουργήσει ως μέσο επίτευξης της κοινωνικής συμπερίληψης, συντελώντας με αυτόν τον τρόπο, στην ολοκλήρωση της προσωπικότητας, στη συμμετοχή αλλά και στην συνεργασία.

Ευχαριστούμε για τη θερμή υποδοχή και υποσχόμαστε να διοργανώσουμε και άλλες κοινές δράσεις!!!

δράσεις!!!