Νοέ

Επίσκεψη στα Ζερέλια!

Posted By :
Comments : 0

Την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου, η πρώτη ομάδα του προγράμματος κοινωνικής ένταξης με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς του προγράμματος Αντώνη Εληά, Ελευθερία Σκρίμπα, Μαρούλα Τασολάμπρου & Ματίνα Κατραμάδα, επισκέφτηκαν την περιοχή του Αλμυρού, προκειμένου να βρεθούν στις μοναδικές στο είδος τους κυκλικού σχήματος, δίδυμες λίμνες, Ζερέλια.
Οι μαθητές του προγράμματος, παρακολούθησαν βιντεοπροβολή στον όμορφα διαμορφωμένο χώρο και εναρμονισμένο με το φυσικό περιβάλλον του Κέντρου Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης.
Πληροφορήθηκαν, ότι πριν δέκα χιλιάδες χρόνια, έπεσαν από το διάστημα κομμάτια από έκρηξη δυο αστεροειδών και δημιούργησαν δυο κρατήρες. Αυτοί οι κρατήρες, έγιναν λίμνες με το όνομα λίμνες Ζερέλια. Οι λίμνες Ζερέλια, βρίσκονται στη μέση ενός κάμπου, κάτι που τις μετατρέπει αυτομάτως σε πόλο έλξης για πολλά ζώα και πουλιά. Στα νερά τους, ζουν υδρόβια ζώα
όπως νερόκοτες, πρασινοκέφαλες πάπιες, και επίσης βατράχια, φρύνοι και άλλα υδρόβια ερπετά.
Οι μαθητές, περπάτησαν περιμετρικά της λίμνης ήρθαν σε επαφή με τη φύση, τα είδη των φυτών και απόλαυσαν τον ήλιο, τις όμορφες εναλλαγές των χρωμάτων του τοπίου και ενημερώθηκαν επίσης πως σε μια επιφανειακή ανασκαφή του εδάφους βρέθηκαν κεραμικά θραύσματα της εποχής του Χαλκού. Η επίσκεψη έγινε με σκοπό οι μαθητές να κατανοήσουν τα χαρακτηριστικά της βιοποικιλότητας και του οικοσυστήματος, να ωφεληθούν από την επαφή τους με τη φύση ,η οποία λειτουργεί θεραπευτικά στον άνθρωπο και να εκπαιδευτούν σε τρόπους και μεθόδους κοινωνικής συμπεριφοράς για την προσωπική τους εξέλιξη και την αυτονομία τους.
Μία ξεχωριστή εμπειρία που ενθουσιάσε τους μαθητές μας… μας έκανε να ζηλέψουμε και οι περιγραφές μας ξεσήκωσαν για μία νέα επίσκεψη από όλους μας!!!

μας!!!