Απρ

Υπερτροφές…ένα γευστικό ταξίδι

Posted By :
Comments : 0

Δεν ξέρουμε αν ο Ποπάι και ο Αστερίξ είχαν δίκιο, αν δηλαδή αυτά που έτρωγαν τους έκαναν σούπερ ήρωες, αλλά το Εργαστήριο Μαγειρικής Ζαχαροπλαστικής ? Τουριστικών Επαγγελμάτων διοργάνωσε εκπαιδευτικό σεμινάριο για τις υπερτροφές με σκοπό να μάθουμε περισσότερα?
Με ανοιχτές πόρτες σε όλους… μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς? όλοι περάσαμε από το εργαστήριο? γνωρίσαμε? δοκιμάσαμε? μάθαμε? παρασκευάσαμε!!!
Το ταξίδι ξεκίνησε με αναλυτική ενημέρωση για τα προϊόντα τους τρόπους κατανάλωσης και τις δοσολογίες? περάσαμε στην γευσιγνωσία αλλά και σε παρασκευές με προϊόντα από τη μεγάλη γκάμα των υπερτροφιών? Ενεργειακά ροφήματα, πολύσπορα κριτσίνια, αμυγδαλόγαλα, μπάρες ενέργειας ήταν λίγα από αυτά που με μεγάλο μεράκι και όρεξη έφτιαξαν οι ίδιοι οι μαθητές με την βοήθεια των εκπαιδευτικών, με τελικούς γευσιγνώστες όλους εμάς? Γεύσεις που μας εξέπληξαν ευχάριστα και άλλες που τις υποδεχτήκαμε με γκριμάτσες και κάποια δυσαρέσκεια!!! Η διατροφολόγος κ. Αντωνία Καραγιάννη μας επισκέφτηκε για άλλη μια φορά και μας ενημέρωσε για την προσφορά των υπερτροφών στον οργανισμό μας.
Οι μαθητές της πρακτικής άσκησης του εργαστηρίου είχαν και την ευκαιρία να επισκεφτούν το κατάστημα «Άρκευθος». Ένας χώρος γεμάτος βότανα, μπαχαρικά, βιολογικά προϊόντα και υπερτροφές που ενθουσίασε όλους και μας γέμισε χρώματα, αρώματα και γεύσεις που θα μας μείνουν αξέχαστες. Ο ιδιοκτήτης του καταστήματος μας τα έδειξε όλα και απάντησε με προθυμία στις ερωτήσεις μας. Υπέροχη φιλοξενία? Ευχαριστούμε!!!
Μετά από μία εβδομάδα ταξιδιού στον χώρο των υπερτροφών? δεν καταλήξαμε σε συμπεράσματα για τις υπερτροφές? αλλά σίγουρα βγήκαμε κερδισμένοι και υπερήφανοι για τις γνώσεις και τις εμπειρίες που αποκτήσαμε από αυτό το γευστικό ταξίδι!!!