Ιαν

Η πολιτεία αφουγκράζεται τους μαθητές

Posted By :
Comments : 0

Το διευρυμένο σχολικό συμβούλιο πραγματοποιήθηκε για 1η φορά με πρωτοβουλία της ΔΔΕ Μαγνησίας την Παρασκευή 19 Ιανουαρίου 2018 στο ΤΕΕ Μαγνησίας.

Μαθητές απόλυτα συνειδητοποιημένοι… με υπομνήματα μέσω δημοκρατικών διαδικασιών που προϋπόθεταν συνελεύσεις και δουλειά μέσα σε περιορισμένο χρόνο… με απόψεις… πάθος… ευγένεια αλλά και μαχητικότητα… με τον αυθορμητισμό της νιότης τους… με το θάρρος της γνώμης τους και το θράσος που τους επιτρεπεται… τήρησαν κανόνες… χρόνους (ίσως οι μόνοι…)… άκουσαν ενώ ήρθαν να ακουστούν… διαμαρτυρήθηκαν…αντέδρασαν… αναρρωτήθηκαν…

Τα τρία Ειδικά Σχολεία της ΔΔΕ Μαγνησίας ήταν παρόντα με τα δικά τους υπομνήματα!!!

Το υπόμνημα του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Βόλου συντάχτηκε από κοινού με τη συμμετοχή των μαθητών, του συλλόγου γονέων κηδεμόνων & φίλων μαθητών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Βόλου και του συλλόγου προσωπικού του σχολείου μας. Οι μαθητές μας μέσα από μικρές ομάδες με τη βοήθεια του προσωπικού… ενημερώθηκαν… τοποθετήθηκαν… εκφράστηκαν…ζήτησαν…διεκδίκησαν…και η Ευανθία τους εκπροσώπησε με τη δική μας στήριξη. Τη μαθήτρια συνόδεψαν και υποστήριξαν η διευθύντρια του σχολείου Φωτεινή Γρηγορίου ως εκπρόσωπος του συλλόγου προσωπικού ο εκπαιδευτικός Δημήτρης Τσακιρίδης και η πρόεδρος του συλλόγου γονέων κηδεμόνων & φίλων μαθητών του Ε.Ε.Ε.ΕΚ Βόλου κ. Ρανια Καρανικόλα.

Η αρχή έγινε… οι υποσχέσεις προώθησης των υπομνημάτων δόθηκαν… σημειώσεις πολλές κρατήθηκαν… απομένει να δούμε αν η πολιτεία είναι τελικά σε θέση να αφουγκραστεί τους μαθητές… και να ανανεώσουμε το ραντεβού μας ένα χρόνο μετά!!!

Η Ευανθία εκ μέρους όλων είπε?

· Έχουμε ωραίο σχολείο αλλά θέλει πολλά για να γίνει σωστό για εμάς

· Θέλουμε δικό μας λεωφορείο για να κάνουμε πράγματα και να μπορούν να έρχονται μαζί μας και οι συμμαθητές μας που είναι σε αναπηρικά αμαξίδια

· Κάθε χρόνο άλλα μας λένε? ούτε πόσα χρόνια θα είμαι στο σχολείο δεν ξέρω

· Εγώ τι θα κάνω μετά από το σχολείο; Γιατί δεν μπορώ να πάω πουθενά αλλού όπως όλοι οι μαθητές που τελειώνουν το σχολείο;

· Κάθε χρόνο καινούριοι καθηγητές? πολύ με αναστατώνει αυτό

· Δεν θέλω να με κοροϊδεύουν, να γελάνε μαζί μου? μπορώ να τα καταφέρω αλλά οι άλλοι δεν φαίνεται να το ξέρουν

Και εμείς υποστηρίξαμε τα λόγια των μαθητών μας???

Δείτε όλο το ΥΠΟΜΝΗΜΑ του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Βόλου προς τους πολιτειακούς και θεσμικούς φορείς  εδώ